Asigurătorii de viaţă sunt pesimişti: Piaţa va creşte doar cu o singură cifră

18 ian 2011 Autor: Ciprian Botea

Vânzările de asigurări de viaţă ar putea creşte cu o singură cifră anul acesta, după un avans de 3% în 2010 din cauza persistenţei incertitudinilor din economie şi a lipsei stimulentelor fiscale, spun reprezentanţii companiilor de profil.

"Cred că piaţa va creşte anul acesta, însă nu ne putem aştepta la cifre semnificative. Ne confruntăm cu lipsa unui climat legislativ corespunzător care să crească încrederea oamenilor şi să le ofere o motivaţie de a cumpăra asigurări de viaţă, pe care le privesc în acest moment ca pe o cheltuială suplimentară", comentează Mihai Popescu, directorul general al Aviva.

Piaţa de asigurări de viaţă a crescut anul trecut datorită poliţelor cu primă unică şi garantarea capitalului investit, vândute de câteva companii, dar majoritatea jucătorilor au înregistrat scăderi ale afacerilor.

Theodor Alexandrescu, directorul general al Alico (fosta AIG Life), apreciază că segmentul de asigurări de viaţă va consemna în 2011 un ritm de creştere mai mare decât anul trecut, cel mai pesimist scenariu fiind acela în care primele brute subscrise pe acest segment vor rămâne la nivelul din 2010. El spune că Alico îşi va baza strategia pe creşterea vânzărilor de asigurări de sănătate şi de poliţe cu componentă de economisire.

"Clienţii vor putea opta cu precădere pentru asigurări de deces, din accidente şi îmbolnăviri, asigurări de sănătate, alături de cele care oferă beneficii de economisire", a declarat Alexandrescu. El susţine că Alico a avut anul trecut o creştere a afacerilor peste media pieţei, potrivit datelor preliminare auditării, fără a oferi însă o cifră privind volumul primelor brute subscrise. Potrivit ultimelor date disponibile, compania a înregistrat subscrieri de 95 mil. lei (22 mil. euro) în primele patru luni din 2010, în creştere cu 10% faţă de perioada corespunzătoare din anul anterior.

Mihai Popescu spune că este puţin probabil ca sumele alocate de clienţi pentru asigurările de viaţă să crească din cauza persistenţei presiunilor pe venituri, astfel că se aşteaptă la o menţinere a primei medii la nivelul de anul trecut. Pe segmentul asigurărilor unit-linked (asigurări de viaţă cu componentă de economisire) prima medie a fost în 2010 de circa 400 de lei.

Totodată, asigurătorii se aşteaptă ca numărul clienţilor care aleg să-şi rezilieze contractele înainte de maturitate să continue să coboare după valul de răscumpărări anticipate din 2009, generat de teama scăderii randamentelor şi nevoie de lichidităţi.

Intră în comunitatea Facebook Ziarul Financiar, locul unde ziarul vorbeşte cu tine
Cuvinte cheie:
asiguratori
, asigurari
, polite de asigurare

Campurile marcate cu rosu nu sunt valide!

Comentariul a fost adaugat si va aparea dupa ce va fi moderat!

Comentariile vor fi publicate doar după moderarea acestora de către redactori. Nu vor fi publicate comentariile care conţin injurii, un limbaj licenţios, instigare la încălcarea legii, la violenţă sau la ură, precum şi acuzaţii fără acoperire. De asemenea, pentru o mai bună comunicare, vă rugăm să oferiţi o adresă de mail validă. Vă mulţumim!

Intră în comunitatea Facebook Ziarul Financiar, locul unde ziarul vorbeşte cu tine