www.zf.ro - Ultima actualizare 16:49
- ZF e-learning
- Conferinte ZF
- Anuare ZF
- Anuare BM
- Fonduri mutuale
- Abonare
- Contacte ZF
- Publicitate
- Login
Finanţele ţin dobânda la certificatele pe un an la 7%, iar cererea rămâne slabă
19 iul 2010
Ministerul Finanţelor a plasat astăzi Certificate de Trezorerie pe un an în valoare de 157 de milioane de lei (37 mil. euro), faţă de o valoare planificată de 750 de milioane de lei, în condiţiile în care randamentul maxim plătit a fost menţinut la 7% pe an.
Săptămâna trecută Finanţele au plasat certificate similare în valoare de 95 de milioane de lei, tot la un randament de 7% pe an.
Analiştii anticipau un astfel de rezultat, în condiţiile în care Trezoreria a arătat în ultimele săptămâni că nu este dispusă să plătească randamente mai mari de 7% pe an. De partea cealaltă, băncile nu sunt dispuse să împrumute statul la astfel de randamente, deşi pe piaţa monetară sunt lichidităţi în exces, dobânzile pentru plasamentele pe termens foarte scurt coborând spre 2% pe an.



Inflatzie estimata=8.5%; statul da dobanda de 7% shi cere credit la banci cu 5%. Buna afacere!