www.zf.ro - Ultima actualizare 05:12
- ZF e-learning
- Conferinte ZF
- Anuare ZF
- Anuare BM
- Fonduri mutuale
- Abonare
- Contacte ZF
- Publicitate
- Login
Brokerii speră ca sezonul de raportări pe T3 să scoată din amorţeală bursa
27 oct 2011
Vezi galeria foto Brokerii speră ca sezonul de raportări pe T3 să scoată din amorţeală bursa
Bursa de la Bucureşti a stagnat ieri, într-o piaţă în care cei mai mulţi investitori au absentat de la tranzacţionare. La finalul zilei, indicele general al Bursei BET-C se plasa cu doar 0,06% sub nivelul de la închiderea de marţi.
Lipsa de interes a investitorilor de la BVB a continuat, astfel, şi miercuri, în condiţiile în care jucătorii de pe pieţele internaţionale aşteaptă să afle dacă la summitul de miercuri al liderilor europeni vor fi anunţate soluţii pentru criza datoriilor suverane.Indicele BET, al celor mai lichide zece acţiuni, a încheiat ziua în scădere nesemnificativă, cu 0,1%. Pe de altă parte, indicele BET-FI, al acţiunilor celor cinci SIF-uri şi al titlurilor FP, a avansat cu doar 0,28%.
Titlurile Fondului Proprietatea au asigurat 72% din lichiditatea pieţei, cu operaţiuni de 12,5 milioane lei. Cea mai recentă tranzacţie din piaţa principală cu titlurile Fondului a fost realizată la 0,442 lei, preţ în creştere cu 0,41% faţă de nivelul de marţi.
Acţiunile Oltchim (OLT) şi Zimtub (ZIM) au atras din nou atenţia speculatorilor, care au continuat să ridice cotaţiile cu câte 15%, limita maximă de variaţie admisă pentru majoritatea titlurilor de la BVB. Acţiunile Oltchim au continuat linia puternic ascendentă din precedentele cinci şedinţe, iar titlurile Zimtub au crescut accelerat pentru a doua zi consecutiv. În ultimele şase şedinţe, preţul titlurilor Oltchim a urcat de 2,3 ori, de la 0,53 lei la 1,223 lei.
"Evoluţii singulare şi atipice în contextul actual, precum mişcările acţiunilor Oltchim şi Zimtub, par a fi noile atracţii speculative pentru retailul local (micii investitori locali -n.red.), într-o piaţă în care blue-chips-urile (acţiunile de regulă lichide - n.red.) au rămas într-un con de umbră", a afirmat brokerul.
Titlurile Zimtub au încheiat şedinţa la cotaţia de 3,307 lei. Preţul este cu 16% sub cel propus pentru delistarea companiei, de 3,9647 lei/titlu.
Acţiunile Oltchim au consemnat al cincilea rulaj din piaţă, de 506.000 de lei, iar operaţiunile cu titlurile Zimtub au cumulat doar 81.000 de lei. "Odată cu începerea sezonului de raportări financiare, vom asista la un reviriment la nivelul volumelor, însă doar punctual, nu la nivelul întregii pieţe", a mai spus Avram.
La finalul şedinţei de la Bucureşti, pieţele vest-europene avansau cu până la 1,5%, iar majoritatea burselor din Europa Centrală şi de Est consemnau creşteri cuprinse între 0,1% şi 2,9%. Cea mai accelerată ascensiune era înregistrată de bursa din Rusia. Investitorii de pe pieţele internaţionale sunt sceptici în privinţa şanselor ca la finalul summit-ului UE de miercuri să fie anunţat un plan clar şi complet de soluţionare a crizei datoriilor de stat din zona euro.
De urmărit astăzi
-
Evoluţia acţiunilor Oltchim Râmnicu-Vâlcea (OLT) după ce au crescut ieri din nou cu 15%, ajungând la 1,223 lei/unitate. Secretarul de stat Karoly Borbely a declarat ieri că Oltchim va fi privatizată în perioada aprilie-mai a anului viitor şi că în prezent se lucrează la caietul de sarcini pentru selectarea unei bănci de investiţii care va căuta potenţiali investitori.
-
Titlurile Socot Târgu-Mureş (SCTO) după ce compania a raportat un profit în creştere cu 50% după primele nouă luni ale anului. Ultima tranzacţie cu aceste acţiuni s-a derulat la un preţ de 50 lei/unitate.
-
Evoluţia burselor externe după ce bursa din SUA a deschis şedinţa de ieri cu o creştere de 0,7% pe indicele S&P 500. La aceeaşi oră principalii indici ai burselor europene consemnau de asemenea aprecieri.


