Decizie surprinzătoare. Toni Teau pleacă după trei ani de la conducerea Transelectrica

13 mar 2017 Autor: Dan Straut

La sfârşitul săptămânii trecute, Ion-Toni Teau şi-a dat demisia din funcţia de preşedinte al direc­toratului Transelectrica, au confirmat pentru Mediafax surse din domeniul ener­getic.
 
Ion-Toni Teau a preluat funcţia de di­rector general executiv (preşedinte al directoratului) la Transelectrica în 11 mai 2014, iar mandatul său ar fi trebuit să se încheie în 16 septembrie 2017.
 
Absolvent al Facultăţii de Finanţe, Credit şi Contabilitate din cadrul ASE Bucureşti, Ion-Toni Teau are un doctorat în eco­nomie.
 
„În prezent, are calitatea de membru al Camerei Consul­tanţilor Fiscali din România (înce­pând din mai 2007), după ce anterior a deţinut funcţiile de preşedinte (februarie 2013 – iulie 2016), prim-vice­pre­şedinte (mai 2012 - februarie 2013) şi vicepreşedinte (mai 2007 - aprilie 2012) al acestei orga­nizaţii”, se arată într-o notă bio­grafică postată pe site-ul Trans­electrica.
 
Potrivit aceluiaşi document, Ion-Toni Teau a deţinut, în perioada aprilie 2012 - aprilie 2014, funcţiile de director ge­neral şi administrator în cadrul societăţilor Lasselsberger Bu­cureşti şi Sanex Cluj-Napoca.
 
Ante­rior, a de­ţinut funcţia de ma­nager financiar (au­gust 2006 - decem­brie 2011) în cadrul Realitatea Media SA şi în cadrul Alfred Toepfer Inter­national România SRL din Bucureşti (aprilie 2004 - iulie 2006).
 
În perioada oc­tombrie 2000 - martie 2004, a deţinut funcţia de vice­preşedinte Financiar-Con­tabilitate în cadrul socie­tăţii Sanex SA din Cluj-Napoca, iar în perioada fe­bruarie 1998 - august 2003 a ocupat funcţia de manager financiar în cadrul societăţii First Logistics & Dis­tribution SA Bu­cureşti, societate cu acelaşi acţionariat majoritar ca şi Sanex.
 
 
 
 

Articol publicat în ediţia tipărită a Ziarului Financiar din data de 13.03.2017

 

Cuvinte cheie:
transelectrica
, conducere
, plecare
, functie
Vizualizari:
Printeaza
zf.ro
Închide