www.zf.ro - Ultima actualizare 15:19
- ZF e-learning
- Conferinte ZF
- Anuare ZF
- Anuare BM
- Fonduri mutuale
- Abonare
- Contacte ZF
- Publicitate
- Login
Fondul Proprietatea a ajuns la maximul ultimelor cinci luni, după ce a crescut cu 6,5% în două zile. Începe rally-ul?
23 ian 2012
Acţiunile Fondului Proprietatea (FP) au câştigat 3,1% în şedinţa de luni, după un avans de 3,3% vineri, şi au închis la preţul de 0,4655 lei, maximul ultimelor cinci luni.
Creşterea de 6,5% din ultimele două şedinţe iese din evoluţia obişnuită a acţiunilor FP din ultimele cinci luni, marcată de o volatilitate extrem de redusă. Creşterile au fost însoţite şi de un număr mai mare de tranzacţii, rulajele fiind peste media ultimelor opt luni.
De la începutul anului, acţiunile FP au deja un avans de 9%, adică cine investea 1.000 de lei în ultima şedinţă din 2011 ar fi avut un câştig de 90 de lei, mai mult decât dobânda pe un an la bancă.
Care sunt factorii care susţin creşterea acţiunilor FP
1. Pieţele sunt în revenire: De la începutul anului, bursele internaţionale au înregistrat creşteri semnificative. Indicii americani au câştigat între 4% şi 7%, iar bursa germană are deja un avans de 9%. Rezultatele financiare ale companiilor rămân pozitive, iar investitorii mizează pe o revenire.
2. Discountul faţă de active: Nu este nicio noutate faptul că titlurile FP se tranzacţionează pe bursă la discounturi uriaşe faţă de valoarea activelor nete. Preţul actual, de 0,4655 lei/acţiune este cu 56% mai mic decât valoarea activului net pe acţiune (VUAN) de la finalul lui 2011, de 1,0788 lei. O parte din acest discount este justificat de faptul că majoritatea participaţiilor din portofoliul FP nu sunt listate.
3. Listările asumate de stat: Guvernul şi-a asumat pentru acest an listarea la bursă a Romgaz, Hidroelectrica şi Nuclearelectrica, trei dintre cele mai importante companii din portofoliul Fondului Proprietatea. Dacă ofertele vor avea loc în următorul an, lichiditatea portofoliului FP va creşte semnificativ. La finalul anului trecut a intrat în vigoare şi legea care spune că statul trebuie să listeze până la finalul acestui an companiile din portofoliul FP la care este acţionar majoritar. În plus, presiunea pe eficientizarea şi transparentizarea companiilor de stat ar putea determina îmbunătăţirea rezultatelor financiare ale acestora şi dividende mai mari pentru fond.
4. Dividendele pe 2011: Fondul Proprietatea ar putea distribui dividende semnificative din profitul pe 2011. Profitul net pe anul trecut, de 543 mil. lei ar putea fi distribuit în proporţie de peste 90% acţionarilor, conform strategiei asumate de administratorul Franklin Templeton, de unde rezultă un dividend brut estimat de 0,037 lei/acţiune şi un randament al dividendului de 7,9%.
5. Statul a terminat acţiunile: Ministerul Finanţelor a ajuns la fundul sacului, adică nu mai deţine acţiuni la Fondul Proprietatea care ar putea fi distribuite foştilor proprietari ca despăgubire. În aceste condiţii, presiunea la vânzare care a existat în ultimul an, susţinută de sutele de milioane de acţiuni primite de foştii proprietari, începe să scadă. Cei care au avut de vândut au vândut, iar cei care nu au făcut-o, aşteaptă ca preţul să mai crească. Totuşi, pe măsură ce preţul va urca, o parte dintre cei care au cumpărat în ultimul an vor vinde ca să-şi marcheze profiturile, astfel că evoluţia pozitivă ar putea fi întreruptă de corecţii. Totuşi, majoritatea acţiunilor au fost cumpărate de fonduri de investiţii, locale şi strìne, care sunt investitori calificaţi şi nu se vor grăbi să vândă.
6. Ridicarea restricţiilor de vot: CNVM a aprobat recent modificările din actul constitutiv al Fondului Proprietatea privind ridicarea restricţiilor de vot. Acesta ar putea fi încă un stimulent pentru marii investitori străini care urmăresc să se implice în conducerea fondului. Americanii de la Elliott, care deţin 12,5% din acţiunile FP şi 12,9% din drepturile de vot, ar putea fi primii care să-şi numească membri în Comitetul Reprezentanţilor, organismul care supraveghează modul în care Franklin Templeton administrează fondul.
După creşterile din ultimele zile, acţiunile Fondului Proprietatea sunt încă cu 28% sub preţul din prima zi de tranzacţionare la bursă (0,6495 lei pe 25 ianuarie).


