Andreea Chiţu, medaliată cu aur la Grand Prix-ul de judo de la Jeju

Andreea Chiţu, medaliată cu aur la Grand Prix-ul de...

Autor: Leila Bolat

26.11.2015, 15:38 535

În primul meci, Andreea Chiţu a trecut de sportiva germană Ertl Maria, după care a învins-o pe Munkhbaatar Bundmaa din Mongolia. În semifinale, Chiţu a întâlnit-o Priscilla Gneto din Franţa, fosta campioană mondială din 2011 şi actuală medaliată cu bronz la Jocurile Olimpice din 2012. Andreea Chiţu s-a impus prin ippon. Finala a fost câştigată tot prin ippon, adversara fiindu-i nipona Mako Uchio.

Tot astăzi, în cadrul categoriilor -48 kg şi -57 kg au mai luptat Monica Ungureanu şi Loredana Ohâi. Ungureanu a reuşit o clasare pe locul 7, iat Ohâi a fost eliminată în primul meci de către Camila Minakawa din Brazilia.

La turneul din Coreea participă 421 de sportivi (237 masculin şi 184 feminin) din 70 de ţări.