Halep a ratat calificarea în semifinale la Wimbledon şi şansa de a urca pe primul loc mondial

Halep a ratat calificarea în semifinale la Wimbledon şi...

Autor: Denis Şchiopu

11.07.2017, 21:00 496

În sferturi de finală, Halep a fost învinsă, scor 7-6 (2), 6-7 (5), 4-6, de britanica Johanna Konta, locul 7 WTA şi favorita 6 a competiţiei. Partida a durat două ore şi 40 de minute.

Spre deosebire de partidele cu Haddad Maia, Peng şi Azarenka, când şi-a pierdut prima serviciul, Halep a reuşit primul break al întâlnirii, scor 2-0, după care s-a distanţat la 4-1. Au urmat, însă, trei game-uri câştigate la rând de Konta, iar cele două jucătoare şi-au făcut apoi serviciul până la tie-break. Românca a avut un joc solid şi şi-a adjudecat primul act, în 51 de minute, cedând doar două puncte în tie-break.

Tot în tie-break avea să se decidă şi setul al doilea, după ce cele două jucătoare şi-au păstrat serviciul până la scorul de 6-6. De această dată s-a impus Konta, la cinci. Britanica şi-a menţinut jocul bun la serviciu şi în decisiv şi a reuşit break-ul la scorul de 3-2, iar Halep nu a putut să recupereze deficitul.

Următoarea adversară a britanicei va fi americanca Venus Williams, în vârstă de 37 de ani. Americanca, locul 11 WTA şi cap de serie numărul 10, a trecut în sferturi de jucătoarea letonă Jelena Ostapenko, locul 13 mondial şi favorita 13, scor 6-3, 7-5.

Halep va primi 314.394 de euro şi 430 de puncte WTA pentru participarea în sferturi. Prezenţa în semifinalele probei feminine de simplu de la Wimbledon este premiată cu 628.789 de euro şi 780 de puncte în ierarhia mondială.

La ediţia din 2016, Simona Halep a fost eliminată tot în sferturi. Cel mai bun rezultat al ei la Wimbledon este prezenţa în semifinale, în 2014.

Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels