Roland Garros: Simona Halep a câştigat primul set din meciul cu Elise Mertens în 35 de minute

Roland Garros: Simona Halep a câştigat primul set din...

Autor: Firuta Flutur, Mediafax

04.06.2018, 12:52 73

Liderul WTA Simona Halep a câştigat, luni, primul set al meciului din optimile turneului de tenis de la Roland Garros împotriva belgiencei Elise Mertens, scor 6-2, în 35 de minute.

Cele două jucătoare se înfruntă pentru un loc în sferturile de finală ale turneului de la Roland Garros.

Până acum, Roland Garros decurge foarte bine pentru Halep. Constănţeanca a pierdut un singur set în turneu, în primul meci, când a întâlnit-o pe Alison Riske (SUA, locul 83), partida terminându-se 2-6, 6-1, 6-1. În drumul spre optimi, Simona a mai trecut de Taylor Townsend (SUA, locul 72 WTA), cu scorul de 6-3, 6-1 şi de Andrea Petkovic (Germania, locul 107 WTA), cu scorul de 7-5, 6-0.

Pentru prezenţa în optimi, Simona are garatat un cec în valoare de 222.000 de euro şi 240 de puncte WTA.