Daniel Jolţa, fondator, Atelier.Lignum: Dragostea pentru lucrul cu lemnul, asta mă ţine să merg mai departe. În producţie este dificil pentru că trebuie să faci multe investiţii.
♦ Atelier.Lignum a început să producă în toamna anului 2019, iniţial cu platouri sau tocătoare din lemn, şi treptat producţia s-a extins, iar astăzi portofoliul companiei este mult mai amplu, producând inclusiv mese, birouri, paturi sau noptiere.
Daniel Jolţa, fondatorul producătorului de mobilier Atelier.Lignum, crede că este dificil de anticipat cum va evolua businessul anul acesta, însă pentru a contracara situaţia mai puţin favorabilă businessului de pe plan local anul acesta se va concentra pe creşterea afacerii pe pieţele înternaţionale.
În prezent, circa 30% din producţia atelierului din Oradea merge la export, în principal pe piaţa europeană.
„Încerc să mut încet vânzările pe piaţa internaţională pentru a nu fi afectat de o eventuală criză internă. Nu putem vorbi de o criză internaţională, precum cea din 2008-2009, însă acum este un lucru de bucătărie internă la noi. Începem chiar să avem campanii de marketing, să targetăm şi persoanele fizice din afara ţării“, a spus antreprenorul.
Daniel Jolţa, de meserie inginer constructor, avea mai mulţi ani de experienţă în domenii precum construcţii şi automotive, când a decis să devină antreprenor.
În toamna anului 2019 a luat naştere Atelier.Lignum, un atelier amplasat în Oradea, unde Daniel Jolţa producea iniţial platouri, tocătoare şi tăvi din lemn.
Astăzi portofoliul companiei include mese, birouri, paturi sau noptiere şi trimite produsele inclusiv la export.

„Privesc cu optimism şi entuziasm 2026 pentru că avem planuri noi, avem o abordare nouă, nu pentru că văd o economie prietenoasă sau o viziune proantreprenorială a guvernului“, a punctat antreprenorul.
Ce-l ţine în business în contextul de piaţă volatil?
„Dragostea pentru lucrul cu lemnul, asta mă ţine să merg mai departe.“
„În producţie este dificil pentru că trebuie să faci multe investiţii în utilaje, blochezi bani în stocurile de materiale şi sunt vremuri mai bune şi vremuri cu instabilitate“.
În 2020, atunci când a participat la emisiunea Afaceri de la Zero, Daniel Jolţa avea un atelier de 6 mp, iar acum lucrează într-un spaţiu de 500 mp. „Am investit constant şi ne-am mutat. Însă, acum prefer să am o creştere mai mică sau să mă menţin în noua paradigmă de lucru. Eu vreau să dezvolt acum brandul pe piaţa externă, unde să nu fiu afectat de o criză“, a menţionat Daniel Jolţa.
Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.zf.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi in această pagină.
ABONEAZĂ-TE