În data de 25 martie 2026 a fost depusă o cerere de marcă a Uniunii Europene pentru denumirea OLTCIT, cu numărul 019337134, titular indicat fiind FORD OTOSAN ROMANIA, iar cererea figurează, la acest moment, cu statusul „Application under examination”. Marca este solicitată pentru clasa 12, care include, între altele, vehicule, automobile, vehicule electrice, autovehicule, părţi şi accesorii pentru vehicule.
"Ford Otosan România a decis înregistrarea mărcii Oltcit pentru a proteja moştenirea istorică a fabricii de la Craiova şi a unui model legendar produs aici”, au spus pentru ZF oficialii Ford Otosan România.
Brandul Oltcit a apărut la Craiova în urma parteneriatului dintre statul român şi producătorul francez Citroën, fabrica fiind construită la finalul anilor ’70 pentru producţia unui automobil de dimensiuni mici – Citroen Axel, un automobil proiectat de francezi pentru brandul Citroen, dar refuzat ulterior. Propunerea finală a fost ca el să fie produs în România şi exportat, însă problemele de fiabilitate, lipsa de capacitate de producţie la uzină în perioada comunistă şi ulterior implementarea de componente Dacia de proastă calitate a pecetuit soarta Oltcit, care a devenit Oltena după retragerea francezilor la începutul anilor 90.
Din 2008, aceeaşi platformă industrială de la Craiova se află în centrul strategiei Ford şi din 2022 a Ford Otosan pentru producţia de vehicule moderne şi electrice.
În ultimii ani, numeroase companii au redescoperit valoarea mărcilor istorice iar mărci precum TV – Tudor Vladimirescu sau DAC au revenit, însă sub forma unor vehicule produse în China.