• Leu / EUR5.0860
  • Leu / GBP5.7723
  • Leu / USD4.4037
Bănci și Asigurări

Adrian Marin, CEO, Generali România: Grupul Generali a ajuns la active de peste 863 mld. euro, în timp ce Generali România a ajuns anul trecut la subscrieri de 360 mil. euro şi active, cu tot cu zona de pensii, de 3,5 mld. euro

foto: Adrian Marin, CEO, Generali România; Andrea Sironi, preşedintele Consiliului de Administraţie al Generali

foto: Adrian Marin, CEO, Generali România; Andrea Sironi, preşedintele Consiliului de Administraţie al Generali

Autor: Mircea Nica

04.11.2025, 20:30 107

Grupul Generali, care a păşit pentru prima oară pe teritoriul românesc în 1835, a ajuns la active de 863 mld. euro. În ceea ce priveşte Generali România, compania a ajuns anul trecut la un volum al primelor brute subscrise de 360 mil. euro şi active, incluzând şi zona de pensii, de 3,5 mld. euro, a spus Adrian Marin, CEO, Generali România, în cadrul conferinţei aniversare a prezenţei Generali pe piaţa locală de 190 de ani.

„Avem mare nevoie de încredere şi cred cu tărie că pentru a fi sustenabil îţi trebuie responsabilitate. Trebuie să privim către clienţi, către autorităţi, către angajaţi, colegi şi acţionari. Dacă ar fi să ridic ştacheta, aş merge şi în zona academică, implicarea în asistenţă socială”, a mai adăugat Adrian Marin.

În cadrul conferinţei aniversare Generali, Andrea Sironi, preşedintele Consiliului de Administraţie al Generali, prezent pentru prima dată în România, a spus că urmăreşte cu atenţie rezultatele Generali în România şi observă creştere şi profitabilitate bune.

„Sunt pentru prima dată în România, am avut astăzi o serie de întâlniri foarte bune la ASF şi Banca Naţională. România este foarte aproape de războiul din Est şi prezenţa noastră aici este un mesaj de stabilitate şi încredere. Urmăresc cu atenţie rezultatele Generali în România, observ creştere şi profitabilitate bune, ca de altfel în toată Europa Centrală şi de Est, care este un motor pentru grupul Generali”, a spus Andrea Sironi, preşedintele Consiliului de Administraţie al Generali, prezent la eveniment.

Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels

Urmează Gala Ziarul Financiar, 17 noiembrie 2025
Principalele valute BNR - vineri, 13:37
EUR
USD
GBP
CHF
Azi: 5.0860
Diferență: 0,0295
Ieri: 5.0845
Azi: 4.4037
Diferență: -0,2898
Ieri: 4.4165
Azi: 5.7723
Diferență: -0,0796
Ieri: 5.7769
Azi: 5.4550
Diferență: -0,0293
Ieri: 5.4566