Băncile au ajuns în ultimele luni cu dobânzile la depozitele la termen pentru principalele scadenţe, de 12 luni, 6 luni şi 3 luni, la niveluri mai reduse. Astfel, pentru cele 17 bănci analizate de ZF cu ajutorul platformei Conso.ro, pentru scadenţa de 12 luni băncile oferă dobânzi la depozite care încep de la 4,5% şi merg până la 6,45%, pentru scadenţa de 6 luni intervalul se lărgeşte, pornind de la 4,3% până la 6,5%, iar pentru scadenţa de 3 luni intervalul este de la 3,9% la 5,75%.
Băncile şi-au menţinut trendul de scădere a dobânzilor la depozite în ultimele 7 luni, lichiditatea excesivă fiind principalul factor care determină această direcţie. Totuşi, pentru a ţine pasul şi a fi competitive comparativ cu ofertele de dobândă la titlurile de stat, unele bănci derulează campanii şi promovări de dobânzi mai mari pe scadenţe aticipe, de 4 sau 5 luni, nivelul ajungând uneori peste 6%, fiind chiar mai mare decât dobânda oferită pentru scandenţa de 12 luni.
Urmărind evoluţia dobânzilor oferite de bănci pentru scadenţa de 12 luni, se observă că un număr de 12 bănci din cele 17 analizate au redus dobânda la depozitele la termen pentru populaţie de la 0,10 puncte procentuale (p.p.) până la 0,60 p.p. în ultimele 7 luni, în timp ce patru bănci şi-au menţinut dobânzile, iar una a plusat uşor în sus, cu 0,10 p.p.