♦ Anul 2024 a fost al nouălea an consecutiv de profit pentru piaţa asigurărilor din România, confirmând consolidarea trendului pozitiv început în 2016, după o perioadă de şapte ani de pierderi ♦ Chiar şi în contextul menţinerii plafonării tarifelor RCA, anul trecut a fost unul dintre cei mai buni din punctul de vedere al profitabilităţii ♦ Dacă estimările pentru 2024 se confirmă şi profitul net pe tot anul depăşeşte 1 miliard de lei, va fi cel mai profitabil an din istoria industriei, la polul opus faţă de 2013, anul cu cea mai mare pierdere înregistrată.
Profitul net al pieţei asigurărilor pentru întreg anul 2024 ar depăşi pragul de 1 miliard de lei, de patru ori mai mult faţă de nivelul din 2016, anul în care industria a revenit pe profit după o perioadă prelungită de pierderi, după cum indică proiecţiile. Industria asigurărilor din România a înregistrat în primele şase luni din 2024 un profit net de aproape 900 mil. lei, un nivel apropiat de rezultatul întregului an 2023, după cum arată cele mai recente date ale Autorităţii de Supraveghere Financiară (ASF), analizate de ZF.
După şapte ani consecutivi de rezultate negative, în perioada 2009-2015, cu vârful pierderilor înregistrat în 2013, de peste 1,1 mld. lei, anul 2016 a marcat începutul unei noi etape în asigurări, era profitabilităţii. Aceasta a fost caracterizată de o evoluţie pozitivă, cu excepţia unor scăderi punctuale în 2018 şi 2020, când profitul net a coborât sub 70 mil. lei. Totuşi, ultimele două exerciţii financiare au consemnat recorduri istorice: 940 mil. lei profit în 2023 şi o perspectivă solidă pentru 2024, care pare să confirme o stabilizare a pieţei.