• Leu / EUR4.9615
  • Leu / GBP5.7558
  • Leu / USD4.6393
Bănci și Asigurări

Degringoladă pe piaţa RCA. Proiectul de limitare a tarifelor RCA a fost amânat din nou, iar preşedintele ASF a fost chemat la guvern

Degringoladă pe piaţa RCA. Proiectul de limitare a tarifelor RCA a fost amânat din nou, iar preşedintele ASF a fost chemat la guvern

Autor: Mircea Nica

31.03.2023, 00:07 1555

Proiectul de limitare a tarifelor RCA, după ce a fost modificat în urma criticilor puternice din partea asigurătorilor, brokerilor şi instituţiilor care trebuia să-l avizeze, acum a fost amânat de guvern, iar Nicu Marcu, preşedintele ASF, a fost chemat din nou la guvern.

Odată cu insolvenţa Euroins România, piaţa RCA a fost aruncată într-un nou haos, după ce nici măcar nu a avut timp să digere precedentul faliment al City Insurance din urmă cu aproape un an şi jumătate. Deşi nimeni nu a fost tras la răspundere, din nou, pentru alte sute de milioane de euro care vor fi plătiţi de români, guvernul a decis miercuri, când proiectul de limitare a tarifelor RCA trebuia să fie aprobat, să-l amâne pentru a fi analizate cele mai bune opţiuni.

„Ceea ce se întâmplă pe piaţa RCA nelinişteşte foarte mulţi cetăţeni. Pentru mulţi dintre români, inclusiv pentru noi, este greu de înţeles ceea ce s-a întâmplat

într-o perioadă atât de scurtă de timp, când două societăţi de asigurări au intrat în insolvenţă sau au dat faliment“, spunea miercuri Nicolae Ciucă la începutul şedinţei de guvern.

 

Citește continuarea pe
zfcorporate.ro
AFACERI DE LA ZERO
Principalele valute BNR - astăzi, 13:15
EUR
USD
GBP
CHF
Azi: 4.9615
Diferență: -0,0363
Ieri: 4.9633
Azi: 4.6393
Diferență: 0,6378
Ieri: 4.6099
Azi: 5.7558
Diferență: -0,4015
Ieri: 5.7790
Azi: 5.1136
Diferență: 0,438
Ieri: 5.0913