• Leu / EUR5.0847
  • Leu / GBP5.7545
  • Leu / USD4.3768
Bănci și Asigurări

Ministerul Finanţelor foloseşte o nouă modalitate de a face rost de bani pentru finanţarea deficitului bugetar: Împrumuturile private discutate direct cu marile bănci. Bank of America şi Goldman Sachs, puternicele bănci americane, au devenit extrem de prezente în finanţarea României

Ministerul Finanţelor foloseşte o nouă modalitate de a...

Autor: Claudia Medrega

12.10.2025, 09:55 8619

 Cel mai mare împrumut al României prin plasament privat extern, de 1 mld. euro, a avut Bank of America ca aranjor.

Mari bănci străine de investiţii au împrumutat în acest an direct România, ceea ce transmite un mesaj puternic de încredere. Giganţi precum Bank of America şi Goldman Sachs se regăsesc alături de Deutsche Bank AG, ING Bank şi UniCredit Bank pe lista băncilor care au fost implicate în acest an în cele şase împrumuturi realizate de România prin plasamente private pe pieţele externe în valoare cumulată de aproape 3 mld. euro (2,8 mld. euro), după cum indică datele Ministerului Finanţelor analizate de ZF.

Implicarea unor giganţi bancari internaţionali aduce un plus de credibilitate pentru România pe pieţele externe, foarte necesară având în vedere şi faptul că Ministerul Finanţelor are nevoie de resurse financiare importante pentru finanţarea deficitului bugetar, care va trece şi în acest an de 8,4% din PIB, precum şi pentru refinanţarea datoriei publice, care a depăşit 1.000 mld. lei, având totodată nevoie şi de investiţii mari legate de infrastructură, sectorul energetic şi alte proiecte importante.

Plasamentul privat extern este noua modalitate de a se împrumuta a Ministerului Finanţelor, pe lângă emisiunile de bonduri în euro şi dolari.

Ştefan Nanu, directorul general al Trezoreriei statului, a vorbit pentru prima dată de atragerea de fonduri prin plasamente private externe, sub formă de împrumut la conferinţa ZF Piaţa de capital 2025, el susţinând şi că se vede un sentiment super pozitiv la investitorii străini.

Cel mai mare împrumut al României prin plasament privat extern, de 1 mld. euro, a avut Bank of America ca aranjor, acesta fiind semnat în iulie 2025 şi scadent în august 2030, dobânda fiind Euribor la 6 luni plus 2%, adică în jur de 4%, după cum indică datele Ministerului Finanţelor. Cu ajutorul Goldman Sachs în poziţia de aranjor au fost luate trei împrumuturi în acest an de statul român prin plasament privat extern, cu o valoare cumulată de 800 mil. euro. De asemenea, luna august a adus încă două tranzacţii de împrumut pentru România prin plasament privat extern. O tranzacţie a fost parafată în data de 1 august 2025, în sumă de 500 mil. euro, unde figurează ca aranjori ING Bank şi UniCredit Bank, şi altă tranzacţie parafată în 18 august 2025 şi scadentă în august 2032, adică peste 7 ani, care a vizat tot un împrumut de 500 mil. euro, iar aranjor în acest caz a fost banca germană Deutsche Bank AG.

Iar astfel de împrumuturi ar putea să continue având în vedere şi  vizita oficială din septembrie a ministrul Finanţelor, Alexandru Nazare, la Washington DC, unde s-a întâlnit cu reprezentanţii celor mai mari bănci din lume,  Bank of America, Citibank, Goldman Sachs şi JP Morgan, parteneri esenţiali în implementarea planului de finanţare suveran al României.

România a reuşit săptămâna trecută să se împrumute de pe pieţele externe şi cu 4 mld. euro prin eurobonduri, astfel că suma totală luată prin bonduri externe în acest an ajunge la circa 16 mld. euro.

În ultimii ani, România a devenit un client din ce în ce mai important pentru marile bănci de investiţii, ajungând în poziţia de emitent constant de obligaţiuni externe, în special pe euro, dar şi în dolari, ceea ce i-a permis să se împrumute pe termene din ce în ce mai lungi şi la randamente avantajoase uneori.

 

Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels

Citește continuarea pe
zfcorporate.ro
Urmează Gala Ziarul Financiar, 17 noiembrie 2025
Principalele valute BNR - vineri, 13:37
EUR
USD
GBP
CHF
Azi: 5.0847
Diferență: 0,0157
Ieri: 5.0839
Azi: 4.3768
Diferență: -0,0343
Ieri: 4.3783
Azi: 5.7545
Diferență: -0,0695
Ieri: 5.7585
Azi: 5.5259
Diferență: 0,4125
Ieri: 5.5032