• Leu / EUR5.0955
  • Leu / GBP5.8894
  • Leu / USD4.3795
Bănci și Asigurări

Piaţa de asigurări: Brokerii au intermediat prime de circa 2,6 mld. lei pe zona Casco în primele 9 luni din 2025, în creştere cu 10%. BT Broker conduce clasamentul cu o cotă de peste 12%, urmat de Marsh Broker şi UniCredit Insurance Broker

Piaţa de asigurări: Brokerii au intermediat prime de...

Autor: Mircea Nica

06.02.2026, 00:07 126

CLICK AICI PENTRU INFOGRAFICUL CARE ÎNSOȚEȘTE ACEST ARTICOL, DISPONIBIL EXCLUSIV PE ZF CORPORATE

♦ Brokerii de asigurare au intermediat circa 82% din totalul primelor brute subscrise de piaţa asigurărilor pe zona Casco, de 3,2 mld. lei în primele nouă luni din 2025 ♦ Segmentul Casco reprezintă circa 21% din primele brute intermediate de brokerii pe zona asigurărilor generale în primele 9 luni din 2025 ♦ Dintre cei 10 cei mai mari brokeri care activează pe zona asigurărilor Casco, trei brokeri au înregistrat scăderi a volumului de prime brute intermediate în primele nouă luni din 2025.

Companiile de brokeraj în asigurări au intermediate prime în valoare de circa 2,6 mld. lei pe zona asigurărilor Casco în primele nouă luni din 2025, înregistrând o creştere de 10% faţă de primele nouă luni din 2024, potrivit informaţiilor transmise de reprezentanţii Autorităţii de Supraveghere Financiară (ASF).

În ultimii ani, piaţa asigurărilor Casco a beneficiat de o atenţie mai mare din partea asigurătorilor, ceea ce a dus la o creştere mai mare a segmentului, comparativ cu anii anteriori când creşterile erau modeste. În ceea ce priveşte cei mai mari 10 jucători din piaţa de brokeraj în asigurări pe zona asigurărilor Casco, BT Broker, fosta Idea Broker, conduce clasamentul cu un volum al primelor brute intermediate de 323 mil. lei, în creştere cu 21% în primele nouă luni din 2025, faţă de perioada similară a anului 2024.

Poziţia a doua este ocupată de Marsh Broker, al doilea cel mai mare broker la nivelul întregii pieţe de brokeraj, care îşi concentrează activitatea pe zona corporate. Compania de brokeraj a ajuns la finalul primelor nouă luni din 2025 la un volum al primelor brute intermediate de 246 mil. lei, în uşoară scădere cu 1% faţă de primele nouă luni din 2024.

Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels

Citește continuarea pe
zfcorporate.ro
Principalele valute BNR - astăzi, 13:37
EUR
USD
GBP
Azi: 5.0955
Diferență: -0,0471
Ieri: 5.0979
Azi: 4.3795
Diferență: -0,7164
Ieri: 4.4111
Azi: 5.8894
Diferență: 0,1258
Ieri: 5.8820