Decarbonizarea rămâne pentru Europa singura opţiune strategică în cee ace priveşte alimentarea cu energie, a spus Sorin Elisei, Secretar de Stat, Ministerul Energiei, în cadrul conferinţei Energy Forward România/Rolul captării şi stocării carbonului (CCS) şi al combustibililor sustenabili în tranziţia energetică – de la strategie la implementare, un proiect ZF & ING Bank România.
“Această criză(Orientul Mijlociu – n.red.) şi cele care vor urma nu vor face decât să confirme necesitatea decarbonizării. Dar acest lucru are nevoie de investiţii masive. Trebuie să creştem moleculele curate în transport, iar singurul mod în care putem face acest lucru sunt biocombustibilii”, a spus Sorin Elisei. Potrivit acestuia, ca sprijin, singura sursă pentru a ajuta aceste sector este Fondul de Modernizare.
“Mai departe, ce putem face noi este să avem infrastructura şi reglementările necesare.”