Burse - Fonduri mutuale

Bursă. Acţiunile BRD au plus 6% în ultima săptămână pe o bursă în creştere cu doar 0,5%. De unde vine performanţa

Bursă. Acţiunile BRD au plus 6% în ultima...

Autor: Tibi Oprea

23.07.2024, 08:21 3603

Acţiunile BRD SocGen (simbol bursier BRD) înregistrează un avans de aproape 6% în ultima săptămână, pe fondul unor tranzacţii de 6 mil. lei. Spre comparaţie, indicele de referinţă BET are un plus de doar 0,5% în cinci şedinţe, arată datele agregate de ZF de la Bursa de Valori Bucureşti.

„Mă aştept ca rezultatele financiare să arate bine pe al doilea trimestru, având în vedere vânzările de divizii pe care le-a făcut în ultima perioadă, care se vor reflecta automat în profit. În plus, acţiunea arată bine şi pe analiză tehnică”, spune Dragoş Mesaroş, director de tranzacţionare la Goldring, pentru ZF.

BRD este a patra bancă din piaţă după active şi a doua cea mai mare de la BVB, cu o capitalizare de 15,3 mld. lei. Acţiunile BRD au înregistrat o creştere de 25,3% de la începutul acestui an, pe fondul unui rulaj de 372,6 mil. lei. În acelaşi timp, acţiunile Băncii Transilvania (simbol bursier TLV), cea mai mare instituţie de credit din România, au un minus de 0,5% în ultima săptămână, pe tranzacţii de 105 mil. lei. 

Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels

Citește continuarea pe
zfcorporate.ro