• Leu / EUR5.2386
  • Leu / GBP6.0664
  • Leu / USD4.5315
Burse - Fonduri mutuale

Bursă. Arobs, cea mai mare companie IT de la Bursa de Valori, câştigă un sfert din venituri din SUA şi i-a dat unui american misiunea să transforme creşterea inteligenţei artificiale în contracte noi. Care sunt planurile lui Porter Haney pentru a impulsiona creşterea acţiunilor

Porter Haney, cofondator şi CEO al Codingscape, firmă americană de software pentru clienţi precum Zappos, Twilio şi Roblox, clasată pe locul 310 în Inc. 5000. Porter Haney a intrat în grupul AROBS în iulie 2025, când compania clujeană a preluat 70% din firma sa. Din mai 2026 coordonează strategia comercială a întregului grup.

Porter Haney, cofondator şi CEO al Codingscape, firmă americană de software pentru clienţi precum Zappos, Twilio şi Roblox, clasată pe locul 310 în Inc. 5000. Porter Haney a intrat în grupul AROBS în iulie 2025, când compania clujeană a preluat 70% din firma sa. Din mai 2026 coordonează strategia comercială a întregului grup.

Autor: Liviu Popescu

04.06.2026, 10:00 246

Arobs Transilvania Software (AROBS), cea mai mare companie IT de la Bursa de Valori Bucureşti, evaluată la 730 mil. lei şi controlată de antreprenorul Voicu Oprean, a numit în luna mai un american di­rector de vânzări al grupului şi mizează pe piaţa din SUA – unde contribuţia la venituri a ajuns la 24% din totalul consolidat în T1/2026 – pentru a accelera creşterea interna­ţională şi a justifica o reevaluare bursieră faţă de indicele BET, care a avansat cu 70% în ultimul an faţă de 20% cât au câştigat acţiunile AROBS.

Porter Haney, noul chief revenue officer al grupului, a venit la AROBS din interiorul uneia dintre achiziţiile recente ale com­paniei - Codingscape, firma ameri­cană de servicii software preluată în iunie 2025 - şi a vorbit pentru prima dată în faţa investitorilor în cadrul conferinţei pentru rezultatele din T1/2026.

„SUA sunt cea mai mare piaţă de software din lume şi, important, cea mai rapidă în a muta AI din faza de pilot în implementări reale la nivel de enterprise. Cheltuielile legate de asta – companiile care îşi reconstru­iesc software-ul ca să poată folosi AI – sunt mari şi în accelerare. Şi cele mai mari bugete de software de pe planetă se află în acea piaţă“, a spus Haney.

Te-ar putea interesa și:

SUA au contribuit cu aproxi­mativ 35 de milioane de lei la veni­turile grupului în T1/2026, dintr-un total consolidat de 144 de milioane de lei. Voicu Oprean, fondator şi CEO al companiei, a spus în sesiu­nea de Q&A că această pondere urmează să crească: „Planul este să creştem în viitor“. Şi a explicat că tocmai de aceea Haney a fost adus în echipă.

Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels

Citește continuarea pe
zfcorporate.ro
Principalele valute BNR - ieri, 13:37
EUR
USD
GBP
Azi: 5.2386
Diferență: -0,0954
Ieri: 5.2436
Azi: 4.5315
Diferență: -0,5487
Ieri: 4.5565
Azi: 6.0664
Diferență: -0,0198
Ieri: 6.0676