Nuclearelectrica (simbol bursier SNN), unicul producător local de energie nucleară, a constituit în data de 19 mai un depozit la termen, fără prelungire, la Exim Banca Românească, în valoare de 300 de milioane de lei.
„Rata procentuală a dobânzii care se aplică depozitului mai sus menţionat este de 7,51% pe an. Scadenţa depozitului va fi la data de 19.11.2025”, potrivit unui raport de la BVB.
Compania de stat are constituite depozite la fosta EximBank în valoare cumulată de 769 mil. lei, sumă care depăşeşte 5% din valoarea activelor nete ale Nuclearelectrica şi 10% din cifra de afaceri aferentă ultimei situaţii financiare anuale. Dobânzile sunt cuprinse între 5,95% şi 7,8%.
În T1/2025, Nuclearelectrica a înregistrat venituri de 1,2 mld. lei, în scădere cu 43,1% faţă de cele raportate în primele trei luni din 2023, în timp ce profitul net s-a diminuat cu 26,5%, la 563,2 mil. lei.
Acţiunile SNN se tranzacţionează în coborâre cu 14% în ultimul an, la o capitalizare de 12,6 miliarde de lei.