Miercuri, 12 februarie 2025, indicele de referinţă BET s-a depreciat cu 0,57% la 17.437 de puncte şi a redus dinamica Bursa de Valori Bucureşti din 2025 la plus 4,3%, conform datelor agregate de ZF.
Lichiditatea celor două pieţe de acţiuni – segmentul reglementat şi AeRO – a ajuns la 36,5 milioane de lei, iar pe segmentul de obligaţiuni rulajul a atins 14 milioane.
Cele mai mari scăderi din structura BET au fost înregistrate de Transgaz (-1,75%), Electrica (-1,6%), BRD- Groupe Société Générale (-1,3%), Hidroelectrica (-1,2%), Premier Energy şi (-0,9%). TeraPlast şi TTS au încheiat ziua cu aprecieri de 3,1%, respectiv 1,3%.
În vestul continentului, marile burse erau pe plus, trase în sus de tarifele de retaliere la importurile americane de oţel şi aluminiu. Indicele paneuropean creştea cu 0,7%, DAX se aprecia cu 1,4% la Paris, iar FTSE 100 urca cu 0,4% la Londra.
De partea cealaltă a oceanului, Dow Jones pierdea 0,2% la începutul sesiunii. S&P 500 şi Nasdaq Composite creşteau cu 0,6%, respectiv 1,4%. Acţiunile producătorului de maşini electrica Tesla se apreciau cu 8%, potrivit MarketWatch.