Burse - Fonduri mutuale

Bursă. Multiplii de evaluare ai Romgaz sugerează aşteptări mari de profitabilitate: acţiunile se tranzacţionează la un PER de 6, în creştere cu 17% faţă de mediana companiilor similare din Europa. Spre comparaţie, companii ca MOL, OMV, Orlen sau Repsol sunt evaluate mai jos, în timp ce ENI şi Petrom au multipli mai mari

Bursă. Multiplii de evaluare ai Romgaz sugerează...

Autor: Tibi Oprea

11.12.2024, 07:00 1892

Acţiunile producătorului şi furnizorului de gaze naturale Romgaz (simbol bursier SNG) se tranzacţionează la un multiplu P/E (raport între capitalizare şi profitul net) de 6 ori, cu o primă de 17% faţă de mediana de 5,1x a companiilor similare din Europa, ceea ce indică o evaluare relativ mai mare comparativ cu mediana pieţei pentru câştigurile proiectate pe 2024.

Potrivit unor calcule ale casei de brokeraj cehe Wood & Company Financial Services, multiplul P/E Romgaz este mai mare decât mediana, ceea ce, pe lângă semnalarea faptului că acţiunea este mai scumpă comparativ cu alte companii similare, poate sugera şi aşteptări mai mari de creştere sau profitabilitate ridicată.

În calcul au fost incluse companii europene de profil precum ENI (7,8x), MOL (4,4x), OMV (5,8x), Orlen (3,1x), Repsol (4,4x), OMV Petrom (7,9x). Doar ENI şi Petrom sunt evaluate mai sus în privinţa indicatorului P/E pentru rezultatele aferente anului 2024. La câştigurile estimate pentru 2025, P/E-ul Romgaz creşte la 7x, ceea ce reprezintă o primă de 38% faţă de mediana de 5,1x, în timp ce la câştigurile estimate pentru 2026, P/E-ul creşte semnficativ la 9,5x, ceea ce duce la o primă de 102% faţă de mediană.

 

Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels

Citește continuarea pe
zfcorporate.ro