• Leu / EUR5.2337
  • Leu / GBP6.1421
  • Leu / USD4.5791
Burse - Fonduri mutuale

Bursă. Nicolae Moroianu şi Robert Pană candidează pentru un loc în consiliul de administraţie al operatorului BVB

Nicolae Moroianu, prodecan al Facultăţii de economie şi comunicare în afaceri, ASE Bucureşti.

Nicolae Moroianu, prodecan al Facultăţii de economie şi comunicare în afaceri, ASE Bucureşti.

Autor: Eduard Ivanovici

18.06.2026, 09:00 149

Bursa de Valori Bucureşti, ope­ratorul pieţei de capital din România, a convocat acţionarii pentru data de 29 iunie 2026 în vederea alegerii unui nou membru în consiliul de administraţie, pe locul rămas vacant după demisia lui Cristian Pascu. Până la data limită din 15 iunie au fost depuse două candidaturi oficiale pentru acest mandat: profesorul universitar Nicolae Moroianu şi fostul admi­nistrator Robert Pană.

Nicolae Moroianu, prodecan în cadrul Academiei de Studii Economice din Bucureşti, candidează din postura de membru independent. Propunerea vine din partea Fondului Deschis de Investiţii BT Maxim, vehicul gestionat de BT Asset Management, divizia de fonduri mutuale din cadrul grupului financiar Banca Transilvania.

De cealaltă parte, Robert-Cosmin Pană candidează ca membru neindependent, fiind propus de acţionarul Ştefan Gioga. El a mai deţinut un mandat de administrator în boardul BVB, poziţie la care a renunţat în februarie 2024.

Te-ar putea interesa și:

 

Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels

Citește continuarea pe
zfcorporate.ro
Principalele valute BNR - ieri, 13:37
EUR
USD
GBP
Azi: 5.2337
Diferență: -0,0497
Ieri:
Azi: 4.5791
Diferență: -0,072
Ieri:
Azi: 6.1421
Diferență: -0,0439
Ieri: