Burse - Fonduri mutuale

Bursă. Care este profilul candidatului ideal. Deţinători ai diplomei CFA, analişti din AAFBR, profesori universitari, este timpul să ieşiţi în faţă: se caută vicepreşedinte ASF pe bursă, funcţie-cheie în supravegherea pieţei de capital

Bursă. Care este profilul candidatului ideal....

Autor: Liviu Popescu

03.07.2025, 00:07 330

 Printre cei care întrunesc cele 10 criterii ale ZF care ar contura profilul unui candidat credibil, competent şi relevant pentru această funcţie se numără Adrian Codirlaşu, Alexandra Smedoiu, Andreea Nica, Mihai Purcărea, Dorin Badea, Adrian Tănase, Mihai Căruntu, Aurel Bernat.

Cea mai impor­tantă funcţie din arhi­tectura pieţei de capital – vice­pre­şedintele Autorităţii de Supraveghere Fi­nanciară (ASF) responsabil cu supravegherea unei burse evaluate la circa 80 de miliarde de euro – îşi caută titular în perioada urmă­toare, într-un context în care pei­sajul politic dă semne de reaşezare la Palatul Victoria.

După ce Gabriela Horga a demisionat în toamnă din această poziţie pentru a prelua un mandat de senator PNL, atribuţiile de supra­veghere a pieţei de capital au fost preluate temporar de preşedintele ASF Alexandru Petrescu. Urmează ca parlamentul, prin comisiile de specialitate, să iniţieze procedura oficială de nomi­nalizare pentru un mandat de cinci ani.

 

Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels

Citește continuarea pe
zfcorporate.ro