♦ Investitorii caută diversificare şi marchează inclusiv din profituri, scrie presa externă.
Acţiunile aşa-zişilor „Şapte Magnifici“ – Apple, Amazon, Alphabet (Google), Tesla, Microsoft, Meta Platforms (Facebook) şi Nvidia – înregistrează o scădere medie de 1,4% de la începutul anului până pe 27 ianuarie, sub dinamica de plus 2,9% a indicelui de referinţă S&P 500.
Între timp, celelalte 493 de societăţi din benchmark au urcat, în medie, cu 6,6%. Dinamicile vin în condiţiile în care cei şapte giganţi tech au livrat cumulat un randament de 67% în 2024, faţă de un plus de 5% pentru celelalte 493 de companii, conform datelor London Stock Exchange Group. „The Magnificient Seven“ a înregistrat o creştere medie de 76% pe acţiuni în 2023.
Dinamica grupului de anul acesta vine în contextul apariţiei DeepSeek, o companie chinezească care a lansat recent o serie de modele avansate de inteligenţă artificială, punând sub semnul întrebării dominaţia giganţilor americani în domeniul AI.
Capitalizarea producătorului de cipuri Nvidia a coborât cu o valoare record de 600 mld. dolari într-o singură zi, iar averea miliardarilor din sectorul tech a scăzut cu aproape 100 mld. dolari, potrivit The Verge.
Fondurile speculative au anticipat acest declin, reducându-şi expunerea la companiile menţionate mai sus încă din 2023. Expunerea lor colectivă a coborât de la 21% în iunie anul trecut la 15,5% în ianuarie 2025. Apoi, ascensiunea bruscă a DeepSeek a perturbat aşteptările pieţei, determinând o reevaluare a peisajului competitiv din domeniul AI.
Investitorii au devenit astfel mai preocupaţi în ceea ce priveşte sustenabilitatea evaluărilor ridicate ale companiilor americane de tehnologie, ceea ce i-a determinat să-şi diversifice portofoliile, scrie presa externă de business.
O parte din ei au căutat să marcheze din profituri, după o perioadă îndelungată de creşteri pentru giganţii tech; ei mai iau în calcul factori precum potenţialul de creştere economică din Statele Unite şi politica monetară a Rezervei Federale.