InterCapital Asset Management, manager independent de investiţii din Croaţia, cu active de 550 milioane de euro sub administrare, va lista la Bursa de Valori Bucureşti un nou ETF (exchange traded fund/fond tranzacţionat la bursă) în data de marţi, 18 martie, conform unui comunicat de presă.
Fondul InterCapital SBITOP TR UCITS ETF se va tranzacţionata sub simbolul ICSLOETF şi va urmări dinamica indicelui SBITOP Total Return, de referinţă pentru piaţa de capital din Slovenia. Acesta reflectă evoluţia celor mai tranzacţionate nouă companii de pe piaţa reglementată a Bursei de Valori din Ljubljana şi este ajustat pentru a reflecta reinvestirea dividendelor brute plătite de acestea.
Este cel de-al doilea ETF lansat de InterCapital Asset Management la BVB, după cel de anul trecut, care urmăreşte performanţa indicelui BET-TRN, varianta de randament total net a indicelui BET.