Activele celor mai mari administratori de investiţii din România au ajuns la 26,5 mld. lei la finele anului trecut, în creştere cu 6,5 mld. lei sau 57% prin comparaţie cu nivelul din 2023.
Doar primele trei companii din clasament înseamnă împreună peste 60% din piaţă, primul loc fiind ocupat de BRD Asset Management, care a urcat de pe poziţia a patra în anul precedent.
În oglindă, Erste AM, care la finele lui 2023 era pe primul loc în top, a căzut pe poziţia a patra. Chiar dacă activele s-au majorat în acest caz cu 800 de milioane de lei, cota de piaţă a scăzut cu aproape două procente, la 19,2%. Între timp, Raiffeisen AM şi BT AM au rămas pe locurile doi, respectiv trei, arată cele mai recente date ale Asociaţiei Administratorilor de Fonduri (AAF).
„Rezultatele anului 2024 ne-au confirmat că există o cerere tot mai mare pentru produse de investiţii, iar noi ne bucurăm că am putut răspunde acestei nevoi prin fonduri de investiţii adaptate obiectivelor şi aşteptărilor clienţilor noşri”, spune Mihai Purcărea, CEO al BRD Asset Management, pentru ZF.