Indicele bursier BET, care reflectă evoluţia celor mai tranzacţionate 20 de acţiuni de la Bursa de Valori Bucureşti, s-a apreciat cu 0,58% pe 27 septembrie 2024 şi a ajuns la 17.686 de puncte, , într-o şedinţă în cel mai tranzacţionat emitent a fost Fondul Proprietatea (FP), potrivit datelor bvb.ro.
Astfel, Fondul a înregistrat tranzacţii de 20 mil. lei. Preţul acţiunilor FP s-a apreciat cu 1,65% la 0,37 lei în contextul în care pe 25 septembrie s-a încheiat oferta de răscumpărare la care la 100 de acţiuni vândute un investitor a vândut efectiv 14 iar restul banilor i-au intrat înapoi în cont.
A doua cea mai tranzacţionată companie a fost OMV Petrom cu 18.2 mil. lei, urmată de Banca Transilvania cu 9,7 mil. lei. Lichiditatea pe segmentul de acţiuni a fost 71 mil. lei, peste ultimele zile.
Din rândul celor 20 de acţiuni ale BET, doar 4 au fost vineri pe minus – Transelectrica (2,16%), Hidroelectrica (0,7%), One United (0,5%), TTS (0,4%). Restul au avut creşteri de la 0,2% pentru Banca Transilvania la 0,8% pentru MedLife la 2% pentru TeraPlast şi aproape 3% pentru BRD.