• Leu / EUR5.2380
  • Leu / GBP6.0600
  • Leu / USD4.5124
Burse - Fonduri mutuale

Ministerul Finanţelor, printr-o mişcare fulgerătoare, a împrumutat joi 5 miliarde de euro de pe piaţa internaţională prin vânzarea a trei tranşe de obligaţiuni, două în euro şi una în dolari

Ministerul Finanţelor, printr-o mişcare fulgerătoare,...

Autor: Liviu Popescu

19.09.2024, 18:49 8711

Ministerul Finanţelor a ieşit joi pe piaţa internaţională de obligaţiuni unde s-a împrumutat de 5 miliarde de euro prin trei emisiuni, două în euro şi una în dolari. În prima emisiune de obligaţiuni pe 7 ani, Ministerul Finanţelor a atras 2,25 mld. de euro la o dobânda de mid-swap+2,75%.

În a doua emisiune pe 20 de ani s-a împrumutat cu 750 de milioane de euro la o dobândă mid-swap+3,5%.

În a treia serie de obligaţiuni a atras 2,10 mld. de dolari la dobânda titlurilor de stat americane pe 10 ani + 2,1%.

Te-ar putea interesa și:

Guvernul are nevoie tot mai mare de finanţare pentru acoperirea deficitului bugetar, pentru rostogolirea datoriilor luate anterior care vin acum la scadenţă.

În urma rectificării bugetare care se va opera în zilele acestea, deficitul bugetar a urcat la 6,9% din PIB de la 5% cât era prognoza.

Interesul investitorilor pentru cele trei tranşe a fost următorul: pe şapte ani 7,2 mld. euro, pe 10 ani 8,5 mld. dolari şi pe 20 de ani 2,3 mld. de euro. Într-un final, statul a atras sumele menţionate la începutul ştirii.

Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels

Urmează Gala Business Magazin Tineri Manageri de Top
16 iunie, ora 18:00
Principalele valute BNR - astăzi, 13:37
EUR
USD
GBP
Azi: 5.2380
Diferență: 0,0516
Ieri: 5.2353
Azi: 4.5124
Diferență: -0,1549
Ieri: 4.5194
Azi: 6.0600
Diferență: -0,0759
Ieri: 6.0646