Burse - Fonduri mutuale

Surpriză: Camelia Ene, fost CEO al MOL România, devine director general al holdingului ROCA Industry în locul lui Ionuţ Bindea

Surpriză: Camelia Ene, fost CEO al MOL România, devine...

Autor: Eduard Ivanovici

22.01.2025, 18:16 88063

ROCA Industry (simbol bursier ROC1), holding românesc specializat în producţia de materiale de construcţii, a anunţat că, în urma şedinţei consiliului de administraţie din 22 ianuarie 2025, Ionuţ Bindea a renunţat la funcţia de director general al companiei. CA-ul a numit-o în poziţia de CEO pe Camelia Ene pentru un mandat de trei ani, conform unui raport de la BVB.

„Camelia Ene deţine o experienţă profesională de 25 ani în companii multinaţionale cu peste 17 ani în sectorul strategic energetic (oil & gas), dintre care 7 ani în rolul de CEO al uneia dintre cele mai importante companii din domeniu la nivel local”, scriu reprezentanţii ROCA.

Printre realizări se numără implementarea de proiecte strategice majore, extinderea portofoliilor de produse şi dezvoltarea reţelei de retail la nivel naţional pentru consolidarea prezenţei pe piaţă. Camelia Ene, cea care din toamna anului 2016 a ocupat funcţia de CEO şi country chairman al MOL România, s-a retras din funcţia deţinută şi din cadrul grupului petrolier ungar începând cu anul trecut.

Ionuţ Bindea a ocupat poziţia de director general al ROCA din 29 iunie 2022; el va fi în continuare preşedinte al CA şi senior investment manager în cadrul holdingului.

ROCA Industry a raportat pentru perioada ianuarie-septembrie 2024 un profit net de 12,5 milioane de lei la nivel consolidat, de la o pierdere de 7,3 milioane în primele nouă luni de anul trecut. Ajunsă la 517 milioane de lei, cifra de afaceri s-a majorat cu 9% an/an.

Acţiunile ROC1 se tranzacţionează în scădere cu 8% în ultimul an, la o capitalizare de 205 milioane de lei. Compania este controlată în proporţie de 66% de ROCA Investments.

 

Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels

Urmează ZF Power Summit 2025