♦ Analiştii de la departamentul de analiză al BCR-Erste se aşteaptă la o reducere a dobânzii-cheie cu 25 de puncte de bază pe 4 octombrie şi o alta tot de 25 de puncte de bază pe 8 noiembrie ♦ Fidelis, programat în octombrie şi în decembrie pentru 2024.
Ministerul Finanţelor are programată pentru luna octombrie următoarea emisiune de titluri de stat Fidelis, prin care vinde instrumente de venit fix cu dobânzi neimpozabile investitorilor persoane fizice ca parte a strategiei de diversificare a resurselor de finanţare pentru acoperirea deficitului, după ce în august a atras suma record de 3,2 mld. lei de la investitori, ceea ce ridică finanţările din 2024 la circa 10,4 mld. lei. În octombrie, ca şi în august 2024, emisiunea Fidelis va fi în aceeaşi lună în care BNR are şedinţa de politică monetară. Orice modificare a dobânzii-cheie de către banca centrală se va reflecta direct în nivelul dobânzilor cu care MFP îşi remunereză deţinătorii de titluri de stat.
„Ultima emisiune Fidelis a propus dobânzi cu 0,20% mai mici (pe scadenţa un an ) faţă de emisiunea din iulie 2024. Acest lucru ar putea fi determinat şi de decizia BNR din data de 7 august 2024 cu privire la reducerea dobânzii de politică monetară de la 6,75 % la 6,50 %“, spune Marcel Murgoci, director de tranzacţionare al Estinvest Focşani.
„Rămâne de văzut dacă în şedinţa BNR din 4 octombrie se va decide o modificare a dobânzii de politică monetară. Totul depinde de evoluţia inflaţiei“, adaugă el.
Potrivit departamentului de analiză al BCR-Erste, BNR ar putea reduce dobânda-cheie cu 0,25 puncte procentuale în octombrie şi cu alte 0,25 puncte procentuale în noiembrie, ultima şedinţă din acest an. „Chiar şi în acest scenariu, pe baza evaluării de către BNR a orientării actuale a politicii ca fiind fermă, cu o inflaţie în scădere la 4,0% până la sfârşitul anului, restrictivitatea politicii ar creşte. Alegerile prezidenţiale sunt programate pentru 24 noiembrie, iar turul doi pentru 8 decembrie, în timp ce data alegerilor generale este stabilită pentru 1 decembrie“, scriu ei.