Oresa Industra a obţinut autorizaţia de construire pentru o nouă extindere a parcului logistic Industra Park Iaşi din Leţcani, cu o suprafaţă de 15.000 mp. Noile spaţii vor fi livrate în prima parte a anului viitor, ridicând suprafaţa totală închiriabilă a proiectului la peste 50.000 mp.
Extinderea beneficiază de o amplasare în apropierea viitoarei descărcări a autostrăzii A8 şi cu acces direct la drumul european E58, ceea ce facilitează conexiunile către Aeroportul Internaţional Iaşi şi principalele rute de transport din regiune.
Clădirile vor respecta standarde de clasă A şi sunt proiectate să atingă certificări de sustenabilitate precum BREEAM Good. Oresa Industra oferă spaţii adaptate cerinţelor specifice ale chiriaşilor, inclusiv hale cu temperatură controlată şi facilităţi conforme normelor ISU.
Pe lângă această etapă, planurile companiei prevăd dezvoltarea a încă 25.000 mp în Iaşi, ceea ce confirmă atractivitatea pieţei logistice din nordul Moldovei.
Investiţia din Leţcani a marcat intrarea Oresa Industra pe segmentul imobiliar industrial, în 2021. De atunci, compania şi-a extins portofoliul la peste 100.000 mp, cu proiecte în Arad şi zona Bucureştiului.
Oresa Industra este divizia de real estate a grupului suedez Oresa, prezent pe piaţa din România din 1997, şi îşi propune să devină principalul furnizor de spaţii logistice şi industriale moderne din regiune.