Este un interes mare în zona de marketplace-uri în tot ce înseamnă comerţul electronic. Noi, ContentSpeed, platformă deţinută de Payten, considerăm că este foarte importantă aderarea comerciantului la o strategie solidă la zona de marketplace, a spus Ciprian Pîrv, Country Managing Director for Payten Romania & ContentSpeed, în cadrul ZF eCommerce Summit 2026.
“Noi construim platformele de e-commerce şi suntem integraţi cu eMAG şi cu alte marketplace-uri. Încercăm să dăm opţiunea comercianţilor de a fi prezenţi în cele mai relevante marketplace-uri. Cred că vremea în care era suficient să fii prezent cu un produs pe un marketplace important a apus. Suntem într-o piaţă mult mai matură, mai competitivă, o competeţie nu doar din partea comercianţilor locali, ci şi din zone reglementate diferit, astfel încât un comerciant care vrea o strategie cu şanse mari de success trebuie să gândească mult mai omnichannel”, a spus Ciprian Pîrv.
Ce a mai spus Ciprian Pîrv, Country Managing Director for Payten Romania & ContentSpeed:
Noi operam mai mult cu comercianţi mijlocii şi mari. Nu avem o experienţă foarte mare în zona comercianţilor mici. Pentru un comercian mediu trebuie să aibă la dispoziţie o platformă care să-I faciliteze o strategie omnichannel. Înseamnă propriul canal de vânzare, să nu fie limitat nici tehnologic, nici dogmatic de un canal sau de altul. Trebuie să fie prezent în mai multe şi să testeze ce funcţionează sau nu pentru ei.
Cred că majoritatea clienţilor din portofoliul nostru sunt prezenţi pe marketplace-uri. Avem chiar situaţii în care au vrut să-şi creeze propriul marketplace.
Este un hype pe Ai, dar şi o zonă de capabilităţi pe care încercăm să o folosim într-un mod matur şi responsabil. În cazul platformei ContentSpeed încercăm să dăm clienţilor noştri instrumente de cautare asistată de Ai, recomandare sau parte de documentare de produse.
Nu sunt folosite capabilităţile Ai la nivelul maxim. Dacă vorbim de piaţă, doar stratul cel mai matur şi performant de comercianţi, sunt sigur că vor exploata la maximum toate instrumentele şi avantajele pe care le paote oferi un marketplace. Cred că nu este rezonabil să ne limităm cu discuţia la acest segment de clienţi care poate nici nu au nevoie să audă prea multe de la noi, pentru că deja ştiu ce trebuie să facă.
Există o piaţă foarte mare de comercianţi care nu sunt atât de educaţi, pentru care simt că avem o responsabilitate mai mare de a-i susţine şi de a-i face să fie performanţi în zona de e-commerce. Nu cred că AI-ul este răspunsul pentru ei sau în nici un caz doar AI-ul. Vedem sigur că sunt lucruri care ţin de protecţia brandului sau a produselor pe care le distribuie. Acest lucru, de exemplu, este o direcţie care ne arată că inclusiv branduri foarte mari, globale, care au ignorat foarte mult zona e business to consumer, s-au adresat în general prin canale de dsitrbiuţie sau resellers au început să-şi facă propriile platforme online care să interacţioneze cu clienţii.
Preţurile pe care le afişează de cele mai multe ori sunt standard. Noi ca platformă de e-commerce putem ajuta brandurile să aibă prezenţă directă, dar şi să aibă o conectare cu marketplace-urile unde vor să opereze.
Aş menţiona un trend care nu a fost prea discutat, zona de B2B. Văd că foarte mulţi vânzători renunţă la multe parteneriate foarte mici, încearcă să mute clienţii revânzători în zona de e-commerce prin B2B, iar aceşti clienţi devin mai educaţi în zona de digital şi pot să fie clienţi foarte buni pentru marketplace-uri pentru a ajunge la clienţii finali.
Cred că AI-ul vine să schimbe foarte mult consumatorul, clientul final pentru că înainte era foarte important să fii în Google, după care a devenit relevant să fii în marketplace-urile importante. Acum, o parte din clienţi nu mai folosesc nici unul dintre cele două canale, ci caută cu agenţi AI Astfel, marketplace-urile trebuie să aibă o poziţionare şi răspuns pentru că altfel clientul final poate evita canalul marketplace.
Observ că există o aşteptare foarte mare şi inclusiv din partea companiilor mari în ceea ce priveşte contribuţia AI-ului care nu este neaparat fundamentat pe nişte elemente concrete.
Cred că multă lume se teme că AI-ul ne va face irelevanţi. Cred că este un pericol puţin mai mare faptul că AI-ul ne amplifică, dacă suntem foarte buni, vom deveni mult mai buni, dacă suntem foaret slabi vom deveni şi mai slabi. Outsourcing unui AI fără să ştim exact ce facem, şi fără să facem ceva bine s-ar putea să facem mult mai multe lucrui, mult mai eficient, dar foarte proaste.