• Leu / EUR5.2380
  • Leu / GBP6.0600
  • Leu / USD4.5124
Business Hi-Tech

Flip.ro a depăşit pragul de 100 mil. euro plătiţi către vânzătorii de electronice de la lansare. Modelele Apple reprezintă peste jumătate din ofertele acceptate

 Flip.ro a depăşit pragul de 100 mil. euro plătiţi...

Autor: Ioana Niţă

10.12.2025, 21:47 145

Flip.ro, platforma românească de comerţ cu electronice recondiţionate controlată de grupul eMAG, a depăşit pragul de 100 de milioane de euro plătiţi către vânzătorii de dispozitive, sumă cumulată de la lansarea proiectului în decembrie 2019, potrivit unui anunţ al start-up-ului. În total, peste 360.000 de persoane au vândut cel puţin un dispozitiv prin intermediul platformei, atât online, cât şi offline. Cifrele includ tranzacţiile realizate în toate ţările în care Flip este activ – România, Bulgaria, Ungaria şi Grecia, alături de partenerii săi.

Din 2021 şi până în prezent, numărul vânzătorilor unici a înregistrat o creştere medie anuală de peste 40%. Până la acest moment, prin ecosistemul Flip au fost tranzacţionate aproximativ 400.000 de dispozitive.

Apple domină tranzacţiile, iar buyback-ul offline creşte cu 50%

Te-ar putea interesa și:

În ceea ce priveşte tipologia produselor, telefoanele mobile rămân categoria dominantă, modelele Apple reprezentând aproximativ 55% din totalul ofertelor acceptate pe platformă.

Venitul mediu încasat de un utilizator care vinde un dispozitiv prin Flip este de 270 de euro. Segmentul de utilizatori cel mai activ pe platformă este cel cu vârste cuprinse între 25 şi 44 de ani.

O componentă importantă a volumelor tranzacţionate provine din mediul offline, prin programele de buyback dezvoltate în parteneriat cu operatori de telecomunicaţii, retaileri, producători şi distribuitori. Acest segment a înregistrat o creştere de peste 50% comparativ cu anul precedent.

În cadrul campaniei de Black Friday 2025, desfăşurată timp de o lună în România, Bulgaria, Ungaria şi Grecia, Flip a înregistrat vânzări de peste 76 de milioane de lei, peste 28.000 de clienţi cumpărând în această perioadă.

Flip a încheiat anul fiscal 2024-2025 cu vânzări de 80,9 milioane de euro (volum brut al mărfurilor tranzacţionate - GMV), în creştere cu 45% faţă de cele 56 de milioane de euro din exerciţiul precedent. Evoluţia a fost susţinută atât de piaţa din România, cât şi de Bulgaria, Ungaria şi Grecia.

Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels

Urmează Gala Business Magazin Tineri Manageri de Top
16 iunie, ora 18:00
Principalele valute BNR - astăzi, 13:37
EUR
USD
GBP
Azi: 5.2380
Diferență: 0,0516
Ieri: 5.2353
Azi: 4.5124
Diferență: -0,1549
Ieri: 4.5194
Azi: 6.0600
Diferență: -0,0759
Ieri: 6.0646