Gigantul tehnologic SoftBank a devenit cea mai valoroasă companie din Japonia după capitalizarea bursieră, depăşind pentru prima dată în mai bine de două decenii constructorul auto Toyota, scrie Financial Times.
Schimbarea marchează un moment simbolic pentru economia japoneză, unde Toyota a dominat clasamentul companiilor listate timp de peste 20 de ani, reflectând forţa tradiţională a industriei auto şi manufacturiere. Ascensiunea SoftBank indică însă o repoziţionare a interesului investitorilor către companiile de tehnologie, infrastructură AI şi cipuri.
Acţiunile SoftBank au crescut cu peste 8% luni şi au atins un nou maxim istoric după ce grupul controlat de antreprenorul japonez Masayoshi Son a anunţat planuri de investiţii de până la 75 miliarde de euro într-o reţea amplă de centre de calcul dedicate inteligenţei artificiale în Franţa. Capitalizarea bursieră a companiei a a ajuns la pragul de 288 miliarde de dolari.
În acelaşi timp, Toyota a pierdut aproape 4,5% la bursă. Constructorul auto ocupa poziţia de lider în Japonia încă din 2003, când depăşise grupul telecom NTT Docomo.
Valul de optimism privind inteligenţa artificială a împins întreaga bursă japoneză spre niveluri record. Indicele Nikkei 225 a depăşit pentru prima dată pragul de 67.000 de puncte şi a avansat cu aproape 30% de la începutul anului 2026. În schimb, indicele mai larg Topix a rămas aproape neschimbat în şedinţa de luni, dar continuă să afişeze un avans de circa 13% de la începutul anului.
Un alt beneficiar major al boom-ului AI este producătorul japonez de memorii Kioxia, ale cărui acţiuni au crescut cu peste 525% în acest an, pe fondul aşteptărilor privind cererea uriaşă pentru cipurile necesare construirii centrelor de date.