• Leu / EUR5.2380
  • Leu / GBP6.0600
  • Leu / USD4.5124
Business Hi-Tech

Premieră în guvernul american. Secretarul de stat al Comerţului anunţă implementarea tehnologiei blockchain în agenţiile guvernului. Toate datele despre PIB-ul statelor vor fi vizibile pentru toţi cetăţenii americani

Premieră în guvernul american. Secretarul de stat al...

Autor: Robert Manea

27.08.2025, 11:00 248

Secretarul de stat Howard Lutnick anunţă că Departamentul Comerţului din Guvernul Federal al Statelor Unite ale Americii va începe să utilizeze tehnologia blockchain în publicarea de date şi statistici economice.

Anunţul a venit marţi în urma unei vizite la Casa Albă şi acesta descrie efortul de a integra tehnologia blockchain în agenţiile guvernului.

„Departamentul Comerţului se pregăteşte să emită statisticile pe blockchain, având în vedere că  dumneavoastră (n.r. Donald Trump) sunteţi un preşedinte susţinător al spaţiului cripto. Vom publica datele PIB-ului pe blockchain pentru a fi accesibil şi transparent cetăţenilor.” a spus secretarul Howard Lutnick, într-o întâlnire cu preşedintele Donald Trump şi alţi oficiali ai guvernului.

Te-ar putea interesa și:

Lutnick spune că pentru început vor fi publicate doar datele PIB-ului şi în viitor ar putea să se extindă şi către alte departamente după ce vor fi puse „punct la punct” toate măsurile necesare implementării.

Blockchain reprezintă un registru de date centralizat sau descentralizat, susţinut de mii sau zeci de mii de noduri, unde datele publicate sunt accesibile publicului larg, oferind o transparenţă şi o trasabilitate exactă a informaţiilor.

 

Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels

Urmează Gala Business Magazin Tineri Manageri de Top
16 iunie, ora 18:00
Principalele valute BNR - astăzi, 13:37
EUR
USD
GBP
Azi: 5.2380
Diferență: 0,0516
Ieri: 5.2353
Azi: 4.5124
Diferență: -0,1549
Ieri: 4.5194
Azi: 6.0600
Diferență: -0,0759
Ieri: 6.0646