TOKEN, furnizor de soluţii de plăţi digitale parte a Grupului Koç din Turcia, a obţinut aprobarea Băncii Naţionale a României pentru a-şi translata licenţa de instituţie de plată în 27 de state ale Uniunii Europene şi trei state din Spaţiul Economic European, potrivit unui comunicat al companiei. TOKEN este acum inclusă în Registrul publicat de Autoritatea Bancară Europeană (EBA).
Compania vizează Italia şi Grecia ca primele pieţe pentru expansiunea europeană, urmând să valorifice sinergiile cu alte companii din cadrul Grupului Koç, cel mai mare holding privat din Turcia.
„Acesta este primul pas din traseul nostru spre a deveni un furnizor de servicii de plată paneuropean, prin intermediul infrastructurii de plăţi, atât în mediul online, cât şi în cel offline. Ne concentrăm asupra companiilor active în cadrul Grupului Koç şi vedem atât Italia, cât şi Grecia ca pieţe de pornire pentru dezvoltarea noastră imediată", a declarat Burak Yildiran, CEO TOKEN Romania.
TOKEN şi-a lansat operaţiunile în România la începutul anului 2023, oferind comercianţilor soluţii integrate de tip „one-stop-shop" cu terminale POS marca Beko şi soluţii de plată digitale dezvoltate local. În 2024, compania a devenit prima instituţie de plată autorizată de BNR să accepte operaţiuni şi tranzacţii de plată online la POS-uri fizice, conform regulamentului european PSD2.
Platforma TOKEN permite procesarea plăţilor prin diverse mijloace, inclusiv Apple Pay şi Google Pay, şi transformă terminalele POS clasice în hub-uri financiare pentru IMM-uri, susţin reprezentanţii companiei.

„Permiţând tuturor participanţilor să acceseze o infrastructură financiară modernă, Token contribuie activ la dezvoltarea unei economii incluzive şi sustenabile. Acest angajament se extinde în special la zonele rurale mai puţin deservite şi la zonele urbane mici, unde accesul la serviciile financiare tradiţionale este adesea extrem de limitat", a spus Raluca Micu, deputy CEO TOKEN Romania.
În Turcia, TOKEN deţine un portofoliu de peste 1 milion de utilizatori POS şi gestionează aproximativ 8,5 milioane de tranzacţii pe zi, conform datelor comunicate. Grupul Koç este prezent în România din 2003 prin mărcile Arctic, Beko, Grundig, Ford, KocZer, Entek şi Otokar.