1. Când faci 2 ore şi 10 minute de la Braşov la Bucureşti pe calea ferată înseamnă că se mişcă în sfârşit şi transporturile feroviare. Pe lângă finanţările pentru autostrăzi, calea ferată şi gările au nevoie de investiţii de miliarde de euro pentru a ajunge la standardele dorite.
2. Dragoş Damian, Terapia Cluj: Nicuşor Dan, data viitoare când eşti la Paris, dă o fugă până la Leiden sau la Blagnac şi cumpără de la Airbus un avion prezidenţial.
3. Ce se întâmplă cu aeroportul Galaţi-Brăila? Se fac „ample studii şi analize“ pentru construirea unui aeroport anunţat încă din 2018, dar rămas în continuare pe hârtie.
4. Bursă. Cel mai mare ETF de la bursă a încheiat 2025 cu 32.000 de investitori şi active de circa 780 mil. lei, în urcare cu 74%.
5. Arma nucleară de 2.000 miliarde de dolari de care Europa dispune teoretic în confruntarea cu americanii pentru apărarea Groenlandei.