♦ Într-o piaţă în care inteligenţa artificială poate face un produs să pară învechit în câteva luni, ceea ce ţine o companie în viaţă nu este tehnologia în sine, ci problema rezolvată, viteza spre client şi un product-market fit permanent.
Ce anume ţine în viaţă un startup de tehnologie, într-o piaţă în care inteligenţa artificială poate face un produs profitabil să pară învechit în câteva luni? În cadrul primului panel al videoconferinţei „Ecosistemul de finanţare a start-upurilor de tehnologie“, organizată de Deloitte România şi ZF sub umbrela programului Technology Fast 50, trei fondatori de companii premiate în program au ajuns, din unghiuri diferite, la un răspuns congruent: nu tehnologia în sine ţine pe piaţă o companie, ci problema pe care o rezolvă, viteza cu care ajunge la client şi disciplina de a-şi redefini produsul înainte ca piaţa s-o facă în locul lor.
Pentru Eduard Anghel, fondatorul UNY, testul este necruţător de simplu. „Dacă nu rezolvă o problemă, produsul nu va supravieţui în piaţă“, a spus el, adăugând că, dincolo de ajustările inevitabile de strategie, „direcţia e cea mai importantă, chiar dacă se mai schimbă pe parcurs“. Alin Roşca, fondatorul RepsMate - platformă cu inteligenţă artificială pentru analiza interacţiunilor din call center -, a împins ideea spre viteză: şi-a vândut produsul înainte de a-l avea. „Nu am aşteptat să avem un produs final, ci am vândut din ziua 1. Nici nu aveam modelul de recunoaştere a vorbirii pe limba română când am avut primul client“, a povestit el, iar ceea ce a ţinut clienţii alături, spune, a fost încrederea: „în spatele oricărui proiect este o poveste“ care generează încredere, iar clienţii sunt dispuşi să te aştepte.