Business Internaţional

Vă mai amintiţi de Pokémon Go? Jocul a fost cumpărat de o companie saudită într-un acord de 3,5 miliarde de dolari. „Puţine jocuri s-au bucurat de succesul şi longevitatea lui Pokémon Go, care a avut anul trecut peste 100 de milioane de jucători”

Vă mai amintiţi de Pokémon Go? Jocul a fost cumpărat...

Autor: Valeriu Dănilă

12.03.2025, 19:53 197

Scopely, dezvoltatorul jocului mobil Monopoly Go!, deţinut de saudiţi, a încheiat un acord în valoare de 3,5 miliarde de dolari pentru a cumpăra Pokémon Go şi câteva alte aplicaţii de la creatorul Niantic, care îşi schimbă direcţia pentru a se concentra pe inteligenţa artificială, scrie FT.

Pokémon Go a devenit o senzaţie peste noapte atunci când a fost lansat în 2016, devenind unul dintre cele mai populare şi profitabile jocuri mobile, în acelaşi timp inovând în noua categorie de „realitate augmentată”, care plasează personaje digitale peste imagini ale lumii reale.

Rămâne unul dintre cele mai profitabile jocuri mobile şi astăzi, cu 30 de milioane de jucători lunari care au cheltuit mai mult de 1 miliard de dolari anul trecut.

„Puţine jocuri s-au bucurat de succesul şi longevitatea lui Pokémon Go, care a avut anul trecut peste 100 de milioane de jucători”, a spus Tim O’Brien, chief revenue officer la Scopely.

Acordul va oferi Scopely, care a fost achiziţionată de grupul saudit Savvy Games Group în 2023 pentru 4,9 miliarde de dolari, o audienţă totală de peste 500 de milioane de jucători, susţinută de succesul uriaş al Monopoly Go!

Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels

ZF HR TRENDS