Un furnizor auto spaniol îşi închide fabrica din vestul Slovaciei după ani de activitate aflată în declin şi pierderi în creştere, cea mai recentă lovitură suferită de sectorul industrial al ţării, notează Slovak Spectator.
Antolin, un producător global de componente pentru interioare auto, a anunţat că va închide treptat operaţiunile fabricii sale din oraşul Trnava, care furnizează componente fabricii Stellantis din apropiere. Se estimează că aproximativ 50 de muncitori îşi vor pierde locurile de muncă. Compania a declarat că decizia se înscrie într-un mai amplu efort de a-şi restructura reţeaua de producţie ca reacţie la schimbarea cererii din industria auto.
Anunţul Antolin vine în contextul în care tot mai multe fabrici din Slovacia se închid. Mai multe businessuri din industrie s-au închis sau şi-au restrâns operaţiunile în ultimele luni. Printre acestea se numără producătorii de textile Makyta din Puchov şi Eterna din Banovce and Bebravou.
Sectorul auto, un pilon cheie al economiei slovace, este de asemenea afectat. O uzină operată de ZF în Detva s-a închis recent, producţia fiind transferată în altă parte, iar producătorul italian de antene Calearo s-a retras de pe piaţa slovacă după ce şi-a închis fabrica din Komarno.
Reprezentanţi ai industriei spun că producătorii se confruntă cu o combinaţie de presiuni, incluzând cererea în scădere din Europa, tensiunile geopolitice şi costurile în creştere de producţie.
În cazul fabricii din Trnava, însă, probleme par că s-au acumulat de-a lungul anilor.
Numărul angajaţilor a scăzut constant. De la aproape 600 în 2018, acesta a scăzut la aproximativ 100 până în 2024, iar acum se situează la aproximativ 50.
În perioada 2018-2024, unitatea a înregistrat profit o singură dată. În aceeaşi perioadă, pierderile acumulate s-au ridicat la aproximativ 27 milioane de euro.
În pofida închiderii unităţii din Trnava, însă, celelalte operaţiuni desfăşurate de Antolin în Slovacia par să performeze mai bine. Compania mai are patru fabrici în apropierea huburilor auto din Bratislava, Nitra şi Zilina. Acestea au înregistratun profit de 4,4 milioane de euro în 2024, peste dublul nivelului din 2023.