Un incendiu a izbucnit sâmbătă dimineaţă în sudul Croaţiei, în apropiere de Split, al doilea oraş al ţării ca mărime. Acesta a provocat evacuarea locuitorilor şi turiştilor din mai multe staţiuni de coastă, scrie AFP.
Incendiul, care a izbucnit în zona Pisak şi Marusic, situată la aproximativ 40 de kilometri de Split, s-a extins rapid şi „nu a putut fi controlat”, a declarat departamentul de pompieri voluntari.
„Situaţia este foarte gravă. Am mobilizat forţele de stat şi poliţia”, a declarat Slavko Tucakovic, comandantul şef al serviciului de pompieri, pentru agenţia naţionale de presă HINA. Două bombardiere cu apă au fost trimise ca întăriri.
Potrivit prefectului adjunct al judeţului Split-Dalmaţia, Stipe Cogelja, peste 10 case au fost arse până la temelii.
Şeful adjunct al poliţiei din Split-Dalmaţia, Sinisa Mihanovic, a declarat în cadrul unei conferinţe de presă că poliţia „investighează intensiv ipoteza unei infracţiuni de incendiere”.
Incendiul s-a extins pe ambele părţi ale drumului regional de pe coasta Adriaticii, ducând la închiderea unei părţi a acestui traseu.