Business Internaţional

Irina Begu, în sferturi la Charlestone

Autor: Claudiu Giurgea

08.04.2016, 08:47 130

Irina Begu, 25 ani locul 34 WTA, a avut nevoie de două ore şi 20 de minute pentru a trece de adversara sa, jucătoarea din Porto Rico, Monica Puig, 22 de ani, locul 62 WTA. Pentru calificarea în sferturile de finală ale turneului din Carolina de Sud, Begu şi-a asigurat un cec de 17.280 dolari şi 100 de puncte WTA, iar următoarea adversară va fi favorita numărul 1 a turneului, Angelique Kerber, din Germania.

Cele două s-ar putea întâlni din nou peste doar 8 zile. în Fed Cup, în meciul dintre România şi Germania ce se va disputa între 16-17 aprilie la Cluj-Napoca.

Kerber, 28 ani, numărul doi mondial, a trecut în optimi de Kristina Kucova din Slovacia, jucătoare venită din calificări, în două seturi 6-2, 6-3.

Begu şi Kerber sunt la egalitate la rezultate directe directe, 2-2, iar a locul 2 în clasamentul WTA a câştigat unul dintre meciuri chiar la Charleston, anul trecut, în sferturi, cu 7-6 (3), 7-6 (4). Şi prima confruntare s-a încheiat tot cu victoria jucătoarei germane, în 2013, în turul al doilea la Indian Wells. Begu s-a impus în 2015, la Australian Open, în primul tur şi la Roma, în turul al doilea.

Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels