Autorităţile spaniole au cerut celor peste 160.000 de persoane din apropierea Barcelonei să rămână în case după ce un incendiu izbucnit într-o zonă industrială a provocat un nor toxic de clor care s-a răspândit pe o suprafaţă extinsă.
Incendiul izbucnit în oraşul Vilanova i la Geltru, situat la sud de Barcelona, a cuprins o clădire în care se depozitau produse pentru curăţarea piscinelor, a informat serviciul regional de pompieri, conform AFP.
„Dacă vă aflaţi în zona afectată, nu părăsiţi locuinţa sau locul de muncă”, a avertizat serviciul de protecţie civilă pe reţelele de socializare.
Zona de risc se întindea pe teritoriul a cinci municipalităţi, de la Vilanova i la Geltru până la satul Calafell, în apropiere de Tarragona.
„Nu s-au înregistrat victime”, au scris pompierii pe X, adăugând că un număr mare de unităţi trimise la faţa locului au reuşit să stingă incendiul.
Pompierii „monitorizează norul provocat de incendiu pentru a detecta eventualele schimbări şi pentru a măsura nivelurile de toxicitate”.
„Clorul se aprinde foarte greu, dar când se aprinde, este foarte greu de stins”, a declarat proprietarul proprietăţii industriale, Jorge Vinuales Alonso, pentru postul de radio local Rac1.
Acesta a afirmat că incendiul ar fi putut fi provocat de o baterie cu litiu.