Business Internaţional

Naţionala de handbal feminin a Norvegiei a câştigat medaliile de bronz la Jocurile Olimpice

Naţionala de handbal feminin a Norvegiei a câştigat...

Autor: Iulian Coşuleţu

20.08.2016, 19:15 108

Norvegia şi-a revenit după semifinala dramatică cu Rusia, pierdută după prelungiri şi a dominat clar Olanda în finala mică de la Jocurile Olimpice, la fel cum s-a întâmplat şi la ultima întâlnire directă dintre cele două formaţii, câştigată de naţionala lui Hergeirsson la opt goluri diferenţă, scor 31-23, în finala Campionatului Mondial din decembrie 2015.

Nordicele au început perfect partida şi conduceau cu 9-3, după primele zece minute de joc. Antrenorul olandezelor a solicitat time-out, însă tot Norvegia s-a aflat la timona jocului şi a intrat la pauză cu un avantaj de şase goluri, 19-13.

Olanda a încercat să revină în meci şi s-a apropiat la cinci goluri, 24-29, la jumătatea reprizei secunde, însă nordicele au ştiut să gestioneze perfect finalul meciului şi s-au impus, în cele din urmă, la 10 goluri, 36-26 şi au cucerit medaliile de bronz.

Nora Mork a fost cea mai bună marcatoare, cu 7 goluri, după ce, în semifinala cu Rusia, marcase 14 goluri.

În finala mare a competiţiei, se vor întâlni Franţa şi Rusia, în meciul care se va disputa de la ora 21.30.

Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels