Guvernul Ungariei nu va susţine o extindere a CATL Debreţin dincolo de prima fabrică de baterii aflată în prezent în dezvoltare, a anunţat Zsolt Tarkanyi, secretar de stat în cadrul ministerului tranporturilor şi investiţiilor, scrie Daily News Hungary.
Guvernul „nu va fi partener“ în planuri pentru faze suplimentare care ar însemna deschiderea unei a doua şi a treia fabrici în apropiere de actuala locaţie, a indicat oficialul maghiar.
Noul cabinet intenţionează să reglementeze mult mai strict sectorul bateriilor, iar autorităţile ar putea impune sancţiuni mai drastice companiilor în cazul încălcării reglementărilor, a adăugat acesta.