• Leu / EUR5.2270
  • Leu / GBP6.0306
  • Leu / USD4.4991
Business Internaţional

O criză majoră se profilează în sectorul aluminiului

O criză majoră se profilează în sectorul aluminiului

Autor: Catalina Apostoiu

01.05.2026, 00:05 203

În timp ce de la începutul conflic­tului din Iran îngrijorările sunt con­centrate asupra petrolului şi gazelor, aluminiul începe să provoace fiori reci pe pieţe şi la nivelul economiei mondiale.

Aluminiul este folosit în orice, de la avioane şi maşini la ambalaje şi pa­nouri solare, însemnând că perturbă­rile se vor simţi cu mult dincolo de piaţa metalelor. Lanţul de aprovizio­nare este acum în faţa unui şoc stra­tegic, în condiţiile şi în care războiul din Iran şi atacurile asupra topitorii­lor din Golf se suprapun blocării Strâmtorii Ormuz.

Conflictul a provocat deja per­tur­bări semnificative unor mari pro­du­­că­tori din Orientul Mijlociu şi a împins preţurile la maxime pe mai mulţi ani.

Te-ar putea interesa și:

De la începutul lunii ianuarie, pre­ţurile aluminiului au urcat cu pes­te 40%, notează La Tribune. La înce­putul lunii martie, tona de aluminiu se comercializa cu sub 3.150 de do­lari, în timp ce astăzi preţul depăşeşte 3.600 de dolari.

Împreună, producătorii din Golf reprezintă aproximativ 7-9% din pro­ducţia de aluminiu primar, evi­den­ţiind rolul semnificativ al regiunii în aprovizionarea cu acest metal la nivel global. În acest context, banca americană JPMorgan se aşteaptă ca preţurile să urce la în jur de 3.500 de dolari în al doilea semestru al anului.

Însă adevărata problemă nu este preţul, ci deficitul care se profilează, cu o estimare de 2 milioane de tone până la final de an, un nivel extrem de ridicat raportat la stocurile disponibile. JPMorgan estimează că conflictul ar putea provoca chiar o pierdere de până la 2,4 milioane de tone, cea mai mare din anul 2000.

Consecinţele crizei din sector vor fi mai importante pentru Europa şi SUA, în condiţiile în care 30% din importurile europene provin din Orientul Mijlociu, procentul fiind de 20% în cazul americanilor. Coreea de Sud, Turcia, Japonia şi Mexicul sunt de asemenea vulnerabile.

În Europa, prima de preţ pe care cumpărătorii o plătesc peste preţul LME pentru blocurile de aluminiu, un produs semifabricat, s-a dublat de la începutul războiului din Iran, atingând 585 de dolari pe tonă, potrivit Reuters. Afectaţi sunt consumatorii din construcţii şi transporturi.

Şi sectorul american al construcţiilor resimte creşterea preţurilor aluminiului, care este utilizat pentru ramele ferestrelor, acoperişuri şi placare, notează The Wall Street Journal.

Multe firme de construcţii absorb costurile mai mari deocamdată, însă dacă acestea se vor menţine ridicate pentru mai mult timp, viitoarele proiecte de construcţii riscă întârzieri sau chiar anulări.

Dependenţa Japoniei de Orientul Mijlociu pentru aluminiu forţează companiile de acolo să-şi reducă producţia şi să caute cu disperare surse alternative de aprovizionare, scrie Japan Times.

Printre cele mai vulnerabile sunt constructori auto şi de componente precum Toyota Motor şi Denso. Constructorii auto japonezi îşi asigură 70% din importurile de aluminiu din Orientul Mijlociu.

În India, criza aluminiului creează o penurie de Diet Coke, băutura fiind comercializată acolo doar în doze de aluminiu, conform Reuters.

 

 

Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels

Urmează Conferința ZF Bankers 2026. Fii partenerul nostru!
Principalele valute BNR - ieri, 13:37
EUR
USD
GBP
Azi: 5.2270
Diferență: 0,3167
Ieri: 5.2105
Azi: 4.4991
Diferență: 0,4914
Ieri: 4.4771
Azi: 6.0306
Diferență: 0,804
Ieri: 5.9825