Anul trecut, în Polonia au fost fabricate 26 de milioane de electrocasnice, dintre care peste 23 de milioane au fost electrocasnice mari, ceea ce reprezintă o scădere de 4% faţă de 2024. Este rezultatul cererii slabe din Europa şi al închiderii mai multor fabrici din Polonia. Câteva mii de oameni şi-au pierdut locurile de muncă, scrie The Warsaw Voice. Potrivit organizaţiei producătorilor APPLIA Polska, industria electrocasnicelor mari din UE s-a contractat cu 20% în ultimii cinci ani.
Polonia este în continuare cel mai mare producător din UE şi al doilea cel mai mare exportator din lume, dar creşterea concurenţei, în special din partea Chinei şi Turciei, face ca reducerea importanţei industriei poloneze să fie un scenariu realist. În prezent, în ţară funcţionează 30 de fabrici de electrocasnice.
Polonia continuă să îşi menţină poziţia de lider european cu majorarea cotei din fabricarea de electrocasnice mari de la 36% în 2024 la 39% în 2025. Această creştere se datorează scăderii progresive a producţiei de electrocasnice în întreaga UE şi înlocuirii acestora cu importuri - aproximativ 44% din electrocasnicele mari vândute pe pieţele UE provin din afara Uniunii.