Rafael Nadal s-a calificat în semifinalele de la Rogers Cup

Autor: Radu Stroe

10.08.2019, 18:34 126

Rafael Nadal (nr. 2 ATP) s-a calificat în semifinalele de la Rogers Cup, după ce s-a impus, sâmbătă, în faţa lui Fabio Fognini (nr. 11 ATP), cu scorul de 2-6, 6-1, 6-2.

Meciul dintre cei doi jucători a avut o durată de o oră şi 53 de minute. Primul set a fost câştigat de Fabio Fognini, Nadal reuşind să câştige doar două game-uri. În al doilea set, spaniolul a revenit, dominându-l clar pe Fognini, care a reuşit să-i fure lui Nadal un singur game. În setul decisiv, Fognini a fost, din nou, dominat, reuşind doar două game-uri.

În semifinală, Nadal se va întâlni cu câştigătorul partidei dintre Gael Monfils (nr. 20 ATP) şi Roberto Bautista Agut (nr. 13 ATP).

În cea de-a doua semifinală de la Rogers Cup, se vor înfrunta Karen Khachanov (nr. 8 ATP) şi Daniil Medvedev (nr. 9 ATP).