• Leu / EUR5.0921
  • Leu / GBP5.8746
  • Leu / USD4.3799
Business Internaţional

De ce râvneşte America la petrolul venezuelean deşi pompează mai mult ţiţei decât orice altă ţară? Planul echipei Trump de a domina industria petrolieră venezueleană este privit cu scepticism de giganţii petrolieri şi legislatorii americani

De ce râvneşte America la petrolul venezuelean deşi...

Autor: Catalina Apostoiu

08.01.2026, 22:28 673

De ce cred preşedintele Trump şi oficialii americani că rafinăriile a­me­ricane au nevoie de ţiţei vene­zuelean când SUA pompează mai mult petrol decât orice altă ţară?

Deşi boomul forajelor de şist a descătuşat un val de petrol din locuri ca vestul Texasului şi Dakota de Nord, acesta nu este adesea tipul po­trivit de ţiţei pentru rafinăriile ameri­cane, scrie The Wall Street Journal.

Rafinăriile respective au fost pro­iectate cu decenii în urmă pentru a pro­cesa tipurile de ţiţei mai greu pe care SUA le importă din ţări precum Canada, Mexic şi Venezuela. În ulti­mii ani, producţia de petrol a Vene­zu­e­lei a scăzut vertiginos, iar puţinul petrol produs a fost redirecţionat în mare parte către ţări precum Cuba şi China.

În total, aproximativ 40% din pe­trolul care trece prin rafinăriile ame­ricane este importat pentru a obţine amestecul potrivit de ţiţei pentru fa­bricarea diferitelor produse.

Petrolul în exces pompat de SUA este livrat peste hotare de când interdicţia de export de ţiţei a fost ridicată cu un deceniu în urmă. America a devenit de atunci unul dintre cei mai mari exportatori de petrol din lume.

Preşedintele Trump şi consilierii săi plănuiesc o amplă iniţiativă pen­tru a domina industria petrolieră ve­ne­zueleană ani întregi de-acum încolo, iar preşedintele a declarat că crede că eforturile sale ar putea reduce preţurile petrolului la nivelul său preferat de 50 de dolari pe baril, au declarat pentru The Wall Street Journal surse familiare cu situaţia.

Potrivit planului analizat, SUA ar urma să exercite un oarecare con­trol asupra companiei petroliere de stat a Venezuelei, PdVSA, inclusiv asu­pra achiziţionării şi comerciali­zării celei mai mari părţi a producţiei petroliere a acesteia.

Dacă se va materializa, planul ar putea conferi practic SUA controlul asupra majorităţii rezervelor de pe­trol din Emisfera Vestică şi ar duce la îndeplinirea a două dintre obiectivele primare ale administraţiei america­ne: excluderea Rusiei şi Chinei din Venezuela şi ieftinirea energiei pen­tru consumatorii americani.

Însă preţurile petrolului sunt deja scăzute, iar Trump are proble­me în a-i convinge pe producătorii americani de petrol şi gaze să extragă mai mult ţiţei şi să-l ajute să-şi atingă ţelurile politice. Multe companii văd preţul de 50 de dolari pe baril drept un prag sub care forajul devine neprofitabil.

PdVSA a confirmat că poartă negocieri cu SUA privitoare la comercializarea de ţiţei, negocierile fiind bazate pe o tranzacţie comercială. Alte surse spun că SUA încearcă să exercite control asupra PdVSA printr-un acord prin care administraţia Trump ar achiziţiona şi posibil distribui petrolul companiei, inclusiv prin companii mixte din trecut şi existente cu giganţi energetici ca Chevron.

Oficialii americani au anunţat că sancţiunile împotriva Venezuelei vor fi ridicate selectiv în următoarele zile pentru a permite comercializarea petrolului sancţionat. Trump a declarat că Venezuela va furniza SUA între 30 şi 50 milioane de barili de petrol sancţionat. Secretarul pe energie Chris Wright a anunţat că SUA vor vinde petrol venezuelean „pe perioadă nedeterminată“.

Acţiunile administraţiei americane echivalează cu o extindere a mantrei „drill, baby, drill“ dincolo de graniţele Americii. Trump consideră producţia crescută de petrol şi preţurile în scădere un beneficiu economic. Iniţiativa a căpătat şi mai multă urgenţă în condiţiile în care alegătorii americani continuă să se declare îngrijoraţi cu privire la accesibilitate, iar Trump scade în sondaje înaintea alegerilor de mijloc de mandat.

Însă în timp ce consumatorii ar avea de câştigat de pe urma ieftinirii petrolului, susţinătorii preşedintelui din industria petrolieră s-ar putea să nu fie mulţumiţi.

Preluând petrolul Venezuelei, Trump încearcă să treacă peste reticenţa producătorilor, dar trimite în acelaşi timp un mesaj restului lumii că SUA controlează acum o mare parte din producţia mondială.

Un alt obstacol în calea planului lui Trump este starea precară a industriei petroliere venezuelene. Creşterea producţiei ar necesita investiţii de zeci de miliarde de dolari din partea companiilor americane, care se dovedesc reticente în a-şi deschide portofelele.

Companiile petroliere americane vor „garanţii serioase“ din partea Washingtonului înainte de a face investiţii majore în Venezuela, notează Financial Times.

Oficialii americani au purtat discuţii cu executivi de top din sectorul energiei în acestă săptămână. Trump i-a convocat de asemenea pe executivii unora dintre cele mai mari grupuri energetice ale ţării pentru o întâlnire programată pentru vineri.

Potrivit unor surse familiare cu planurile executivilor, aceştia sunt aşteptaţi să ceară preşedintelui garanţii juridice şi financiare solide înainte de a fi de acord să investească în Venezuela.

Planul administraţiei Trump este privit cu scepticism şi de legislatori, dar şi de foşti şi actuali oficiali, relatează CNN.

Conversaţiile privitoare la modul de realizare a planului continuă, indică sursele citate de The Wall Street Journal. Veniturile din vânzarea de petrol venezuelean vor fi transferate în conturi bancare controlate de SUA deocamdată, a precizat Chris Wright. Ulterior, acestea vor fi distribuite către autorităţile interimare venezuelene.

Conform CNBC, Trump a declarat pe platforma sa de social media Truth Social că Venezuela va achiziţiona produse americane cu veniturile din vânzările de petrol.

 

 

Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels

Urmează ZF Power Summit 2026
Principalele valute BNR - ieri, 13:37
EUR
USD
GBP
Azi: 5.0921
Diferență: 0,0531
Ieri: 5.0894
Azi: 4.3799
Diferență: -0,0388
Ieri: 4.3816
Azi: 5.8746
Diferență: 0,0017
Ieri: 5.8745